Tribe Common - en to ru translation catalogue (387 entries)

en:  and
ru: и

en: Facebook Events
ru: Мероприятия Фейсбука

en: unknown date
ru: неизвестная дата

en: Rhode Island
ru: Род-Айленд

en: South Carolina
ru: Южная Каролина

en: South Dakota
ru: Южная Дакота

en: Tennessee
ru: Теннесси

en: Texas
ru: Техас

en: Utah
ru: Юта

en: Vermont
ru: Вермонт

en: Virginia
ru: Вирджиния

en: Washington
ru: Вашингтон

en: West Virginia
ru: Западная Вирджиния

en: Wisconsin
ru: Висконсин

en: Wyoming
ru: Вайоминг

en: Community Events
ru: Встречи сообщества

en: Tribe Event Add-Ons
ru: Расширения Tribe Event

en: Version
ru: Версия

en: Last Update
ru: Последнее обновление

en: Date Format Settings
ru: Настройки формата даты

en: <p>The following three fields accept the date format options available to the php date() function. <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time" target="_blank">Learn how to make your own date format here</a>.</p>
ru: <p> Следующие три поля приимать параметры формата даты, доступные функции даты() php. <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time" target="_blank">Узнайте, как создать ваш собственный формат даты здесь</a>.</p>

en: Date with year
ru: Дата с годом

en: Date time separator
ru: Разделитель даты времени

en: Enter the separator that will be placed between the date and time, when both are shown.
ru: Введите разделитель, который будет стоять между датой и временем при показе обоих элементов.

en: Datepicker Date Format
ru: Формат даты Datepicker

en: Select the date format to use in datepickers
ru: Выберите формат даты, который будет исспользоваться в datepickers

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
ru: Ищете дополнительные функции, включая повторяющиеся события, настраиваемые метаданные, общественные мероприятия, продажу билетов и другое?

en: Check out the available add-ons
ru: Посмотрите доступные расширения

en: We hope our plugin is helping you out.
ru: Надеемся, наш плагин помогает вам.

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
ru: Вы думаете "Ух ты, этот плагин замечательный! Я должен поблагодарить Modern Tribe за их тяжелую работу." Лучшая благодарность для нас - признание. Добавьте в конце вашего календаря небольшую текстовую ссылку на проект The Events Calendar.

en: See an example of the link
ru: Посмотреть образец ссылки

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
ru: Вы думаете "Ух ты, этот плагин замечательный! Я должен поблагодарить Modern Tribe за их тяжелую работу." Лучшая благодарность для нас - признание. Добавьте в конце вашего календаря небольшую текстовую ссылку на проект The Events Calendar.

en: Show The Events Calendar link
ru: Показать ссылку на The Events Calendar

en: General Settings
ru: Общие настройки

en: Default currency symbol
ru: Символ валюты по умолчанию

en: Set the default currency symbol for event costs. Note that this only impacts future events, and changes made will not apply retroactively.
ru: Установите символ валюты по умолчанию для стоимости мероприятия. Обратите внимание, что это влияет только на будущие мероприятия, и изменения не будут приняты для прошедших мероприятий.

en: Currency symbol follows value
ru: Символ валюты находится после стоимости

en: The currency symbol normally precedes the value. Enabling this option positions the symbol after the value.
ru: Символ валюты обычно находится перед стоимостью. При включении этого параметра, символ будет показан после стоимости.

en: Miscellaneous Settings
ru: Другие настройки

en: Debug mode
ru: Режим корректирования

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
ru: Включите этот параметр, чтобы вести журнал информации о коррекции. По умолчанию, записи будут осуществляться в вашем журнале ошибок сервера PHP. Если вы хотите увидеть записи журнала в вашем браузере, мы рекомендуем вам установить %s и искать вкладку "Tribe" в выходных данных коррекции.

en: Debug Bar Plugin
ru: Плагин строки коррекции

[ctx: not available]
en: n/a
ru: н/д

en: You need to upgrade!
ru: Вам нужно обновиться!

en: You are up to date!
ru: У вас самая новая версия!

en: Wallis And Futuna Islands
ru: Острова Уоллис и Футуна

en: Western Sahara
ru: Западная Сахара

en: Yemen
ru: Йемен

en: Zambia
ru: Замбия

en: Zimbabwe
ru: Зимбабве

en: Alabama
ru: Алабама

en: Alaska
ru: Аляска

en: Arizona
ru: Аризона

en: Arkansas
ru: Арканзас

en: California
ru: Калифорния

en: Colorado
ru: Колорадо

en: Connecticut
ru: Коннектикут

en: Delaware
ru: Делавэр

en: District of Columbia
ru: Округ Колумбия

en: Florida
ru: Флорида

en: Hawaii
ru: Гавайи

en: Idaho
ru: Айдахо

en: Illinois
ru: Иллинойс

en: More...
ru: Больше...

en: Indiana
ru: Индиана

en: Iowa
ru: Айова

en: Kansas
ru: Канзас

en: Latest Version:
ru: Последняя версия:

en: Kentucky
ru: Кентукки

en: Louisiana
ru: Луизиана

en: Maine
ru: Мэн

en: Requires:
ru: Требуется:

en: Maryland
ru: Мэрилэнд

en: Massachusetts
ru: Массачусетс

en: Michigan
ru: Мичиган

en: Minnesota
ru: Миннесота

en: Mississippi
ru: Миссисипи

en: Missouri
ru: Миссури

en: Premium Add-Ons
ru: Премиальные расширения

en: Montana
ru: Монтана

en: Nebraska
ru: Небраска

en: News and Tutorials
ru: Новости и инструкции

en: Nevada
ru: Невада

en: Network Settings
ru: Настройки сети

en: New Hampshire
ru: Нью-Гэмпшир

en: This is where all of the global network settings for Modern Tribe's The Events Calendar can be modified.
ru: Здесь могут быть изменены все настройки глобальной сети The Events Calendar от Modern Tribe.

en: New Jersey
ru: Нью-Джерси

en: Hide the following settings tabs on every site:
ru: Скрыть следующие вкладки настроек на каждом сайте:

en: New Mexico
ru: Нью-Мексико

en: New York
ru: Нью-Йорк

en: North Carolina
ru: Северная Каролина

en: North Dakota
ru: Северная Дакота

en: Ohio
ru: Огайо

en: Oklahoma
ru: Оклахома

en: Oregon
ru: Орегон

en: Pennsylvania
ru: Пенсильвания

en: Belize
ru: Белиз

en: Benin
ru: Бенин

en: Bermuda
ru: Бермудские острова

en: Bhutan
ru: Бутан

en: Bolivia
ru: Боливия

en: Bosnia And Herzegowina
ru: Босния и Герцоговина

en: Event Add-Ons
ru: Расширения мероприятия

en: Botswana
ru: Ботсвана

en: This calendar is powered by The Events Calendar.
ru: Этот календарь работает на The Events Calendar.

en: Bouvet Island
ru: Остров Буве

en: Brazil
ru: Бразилия

en: British Indian Ocean Territory
ru: Британская территория в Индийском океане

en: Invalid field type specified
ru: Указан недопустимый тип поля

en: Brunei Darussalam
ru: Бруней Даруссалам

en: No radio options specified
ru: Параметры радио не установлены

en: Bulgaria
ru: Болгария

en: No checkbox options specified
ru: Ни один из параметров не задан

en: Burkina Faso
ru: Буркина-Фасо

en: No select options specified
ru: Параметры выбора не установлены

en: Burundi
ru: Бурунди

en: Cambodia
ru: Камбоджа

en: Cameroon
ru: Камерун

en: General
ru: Общее

en: Canada
ru: Канада

en: Cape Verde
ru: Кабо-Верде

en: Cayman Islands
ru: Кайманские острова

en: Central African Republic
ru: Центральная Африканская Республика

en: Chad
ru: Чад

en: Chile
ru: Чили

en: China
ru: Китай

en: Christmas Island
ru: Остров Рождества

en: Cocos (Keeling) Islands
ru: Кокосовые острова (о-ва Килинг)

en: Colombia
ru: Колумбия

en: Comoros
ru: Коморские острова

en: Congo
ru: Конго

en: Congo, The Democratic Republic Of The
ru: Конго, Демократическая республика

en: Cook Islands
ru: Острова Кука

en: Costa Rica
ru: Коста Рика

en: Cote D'Ivoire
ru: Кот-д'Ивуар

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
ru: Хорватия

en: Cuba
ru: Куба

en: Cyprus
ru: Кипр

en: Czech Republic
ru: Чешская республика

en: Denmark
ru: Дания

en: Djibouti
ru: Джибути

en: Dominica
ru: Доминика

en: Dominican Republic
ru: Доминиканская республика

en: East Timor
ru: Восточный Тимор

en: Ecuador
ru: Эквадор

en: Egypt
ru: Египт

en: El Salvador
ru: Сальвадор

en: Equatorial Guinea
ru: Экваториальная Гвинея

en: Eritrea
ru: Эритрея

en: Estonia
ru: Эстония

en: Ethiopia
ru: Эфиопия

en: Falkland Islands (Malvinas)
ru: Фолклендские (Мальвинские) острова

en: Faroe Islands
ru: Фарерские острова

en: Fiji
ru: Фиджи

en: Finland
ru: Финляндия

en: France
ru: Франция

en: France, Metropolitan
ru: Метрополия Франция

en: French Guiana
ru: Французская Гвиана

en: Settings saved.
ru: Настройки сохранены.

en: French Polynesia
ru: Французская Полинезия

en: French Southern Territories
ru: Французские Южные Территории

en: Gabon
ru: Габон

en: Gambia
ru: Гамбия

en: Georgia
ru: Грузия

en: Germany
ru: Германия

en: Ghana
ru: Гана

en: Gibraltar
ru: Гибралтар

en: Events
ru: Мероприятия

en: Greece
ru: Греция

en: Greenland
ru: Гренландия

en: Grenada
ru: Гренада

en: Guadeloupe
ru: Гваделупа

en: Guam
ru: Гуам

en: Guatemala
ru: Гватемала

en: Guinea
ru: Гвинея

en: Guinea-Bissau
ru: Гвинея-Бисау

en: Guyana
ru: Гайана

en: Haiti
ru: Гаити

en: Heard And Mc Donald Islands
ru: Остров Херд и острова Макдональд

en: Holy See (Vatican City State)
ru: Ватикан

en: Licenses
ru: Лицензии

en: Honduras
ru: Гондурас

en: Display
ru: Показать

en: Hong Kong
ru: Гонг-Конг

en: Help
ru: Помощь

en: Hungary
ru: Венгрия

en: Iceland
ru: Исландия

en: India
ru: Индия

en: Indonesia
ru: Индонезия

en: Iran (Islamic Republic Of)
ru: Иран (Исламская республика)

en: Iraq
ru: Ирак

en: Ireland
ru: Ирландия

en: Israel
ru: Израиль

en: Italy
ru: Италия

en: Jamaica
ru: Ямайка

en: Japan
ru: Япония

en: Jordan
ru: Иордания

en: Kazakhstan
ru: Казахстан

en: Kenya
ru: Кения

en: Kiribati
ru: Кирибати

en: Korea, Democratic People's Republic Of
ru: Северная Корея

en: Korea, Republic Of
ru: Южная Корея

en: Kuwait
ru: Кувейт

en: Kyrgyzstan
ru: Киргизстан

en: Lao People's Democratic Republic
ru: Лаосская Народно-Демократическая Республика

en: Latvia
ru: Латвия

en: Lebanon
ru: Ливан

en: Lesotho
ru: Лесото

en: Liberia
ru: Либерия

en: Libya
ru: Ливия

en: Liechtenstein
ru: Лихтенштейн

en: Lithuania
ru: Литва

en: Luxembourg
ru: Люксембург

en: Macau
ru: Макао

en: Macedonia
ru: Македония

en: Madagascar
ru: Мадагаскар

en: Malawi
ru: Малави

en: Malaysia
ru: Малайзия

en: Maldives
ru: Мальдивы

en: Mali
ru: Мали

en: Malta
ru: Мальта

en: Marshall Islands
ru: Маршалловы острова

en: Martinique
ru: Мартиника

en: Mauritania
ru: Мавритания

en: Mauritius
ru: Маврикий

en: Mayotte
ru: Майотта

en: Mexico
ru: Мексика

en: Micronesia, Federated States Of
ru: Микронезия, Федеративные Штаты

en: Moldova, Republic Of
ru: Руспублика Молдова

en: Monaco
ru: Монако

en: Mongolia
ru: Монголия

en: Montenegro
ru: Монтенегро

en: Montserrat
ru: Монтсеррат

en: Network
ru: Сеть

en: Morocco
ru: Марокко

en: Mozambique
ru: Мозамбик

en: Myanmar
ru: Мьянма

en: Namibia
ru: Намибия

en: Nauru
ru: Науру

en: Nepal
ru: Непал

en: Netherlands
ru: Нидерланды

en: Netherlands Antilles
ru: Надерландские Антильские острова

en: New Caledonia
ru: Новая Каледония

en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

en: Nicaragua
ru: Никарагуа

en: Niger
ru: Нигер

en: Nigeria
ru: Нигерия

en: Niue
ru: Ниуэ

en: Settings
ru: Параметры

en: Norfolk Island
ru: Остров Норфолк

en: Northern Mariana Islands
ru: Северные Марианские острова

en: Norway
ru: Норвегия

en: Oman
ru: Оман

en: Pakistan
ru: Пакистан

en: Palau
ru: Палау

en: Panama
ru: Панама

en: Papua New Guinea
ru: Папуа Новая Гвинея

en: Paraguay
ru: Парагвай

en: Peru
ru: Перу

en: Philippines
ru: Филипины

en: Pitcairn
ru: Питкэрн

en: License Key
ru: Лицензионный ключ

en: Poland
ru: Польша

en: A valid license key is required for support and updates
ru: Необходим допустимый лицензионный ключ для поддержки и обновлений.

en: Portugal
ru: Португалия

en: License key(s) updated.
ru: Лицензионный ключ(и) обновлен.

en: Puerto Rico
ru: Пуэрто Рико

en: Sorry, key validation server is not available.
ru: Извините, сервер подтверждения ключа недоступен.

en: Qatar
ru: Катар

en: Sorry, this key is expired.
ru: Извините, срок действия этого ключа истек.

en: Reunion
ru: Реюньон

en: Sorry, this key is out of installs.
ru: Извините, этот ключ не подходит к установленным версиям.

en: Romania
ru: Румыния

en: Why am I seeing this message?
ru: Почему я вижу это сообщение?

en: Russian Federation
ru: Российская Федерация

en: Sorry, this key is not valid.
ru: Извините, этот ключ недействителен.

en: Rwanda
ru: Руанда

en: Valid Key! Expires on %s
ru: Допустимый ключ! Срок действия заканчивается %s

en: Saint Kitts And Nevis
ru: Сент-Китс и Невис

en: Saint Lucia
ru: Сент-Люсия

en: Saint Vincent And The Grenadines
ru: Сент-Винсент и Гренадины

en: Events Settings
ru: Настройки мероприятий

en: Samoa
ru: Самоа

en: %s Settings
ru: Настройки %s

en: San Marino
ru: Сан Марино

en: You've requested a non-existent tab.
ru: Вы запросили несуществующую вкладку.

en: Sao Tome And Principe
ru: Демократическая Республика Сан-Томе и Принсипи

en: You don't have permission to do that.
ru: У вас нет на это разрешения.

en: Saudi Arabia
ru: Саудовская Аравия

en: The request was sent insecurely.
ru: Запрос отправлен небезопасно.

en: Senegal
ru: Сенегал

en: The request wasn't sent from this tab.
ru: Запрос отправлен не с этой вкладки.

en: Serbia
ru: Сербия

en: Your form had the following errors:
ru: В вашей форме были следующие ошибки:

en: Seychelles
ru: Сейшелы

en: None of your settings were saved. Please try again.
ru: Ни одна из ваших настроек не была сохранена. Пожалуйста, попробуйте снова.

en: Sierra Leone
ru: Сьерра-Леоне

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
ru[0]: Вышеуказанная настройка не была сохранена. Остальные настройки сохранены успешно.
ru[1]: Вышеуказанные настройки не были сохранены. Остальные настройки сохранены успешно.
ru[2]: Вышеуказанные настройки не были сохранены. Остальные настройки сохранены успешно.

en: Singapore
ru: Сингапур

en: There are no fields setup for this tab yet.
ru: Для этой вкладки пока не установлены поля.

en: Slovakia (Slovak Republic)
ru: Словакия (Словацкая Республика)

en: Slovenia
ru: Словения

en: Solomon Islands
ru: Соломоновы острова

en: System Information
ru: Информация о системе

en: Somalia
ru: Сомали

en: Unknown or not set
ru: Неизвестный или не установленный

en: South Africa
ru: Южная Африка

en: South Georgia, South Sandwich Islands
ru: Южная Георгия, Южные Сандвичевы острова

en: Spain
ru: Испания

en: Sri Lanka
ru: Шри Ланка

en: St. Helena
ru: Остров Святой Елены

en: St. Pierre And Miquelon
ru: Сен-Пьер и Микелон

en: Sudan
ru: Судан

en: Suriname
ru: Суринам

en: Svalbard And Jan Mayen Islands
ru: Шпицберген и Ян-Майен

en: Swaziland
ru: Свазиленд

en: Sweden
ru: Швеция

en: Switzerland
ru: Швейцария

en: Syrian Arab Republic
ru: Сирийская Арабская Республика

en: Taiwan
ru: Тайвань

en: Tajikistan
ru: Таджикистан

en: Tanzania, United Republic Of
ru: Танзания (Объединенная Республика)

en: Thailand
ru: Таиланд

en: Togo
ru: Того

en: Tokelau
ru: Токелау

en: Tonga
ru: Тонга

en: Trinidad And Tobago
ru: Тринидад и Тобаго

en: Tunisia
ru: Тунис

en: Turkey
ru: Турция

en: Turkmenistan
ru: Туркменистан

en: Turks And Caicos Islands
ru: Теркс и Кайкос

en: Tuvalu
ru: Острова Тувалу

en: Uganda
ru: Уганда

en: Ukraine
ru: Украина

en: United Arab Emirates
ru: Объединенные Арабские Эмираты

en: United Kingdom
ru: Великобритания

en: United States Minor Outlying Islands
ru: Малые Удаленные Острова США

en: Uruguay
ru: Уругвай

en: Uzbekistan
ru: Узбекистан

en: Vanuatu
ru: Вануату

en: Venezuela
ru: Венесуэла

en: Viet Nam
ru: Вьетнам

en: Virgin Islands (British)
ru: Виргинские острова (Британские)

en: Virgin Islands (U.S.)
ru: Виргинские острова (США)

en: Invalid or incomplete field passed
ru: Отправлено пустое поле или поле с неправильным значением

en: Field ID:
ru: ID поля:

en: Non-existant field validation function passed
ru: Отправлена не существующая функция проверки поля

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
ru: с названием функции:

en: %s must contain numbers and letters only
ru: %s должен содержать только цифры и буквы

en: %s must contain numbers, letters and dots only
ru: %s должен содержать только цифры, буквы и точки

en: %s must be a positive number.
ru: %s должен быть положительным числом.

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
ru: %s должен быть допустимым адресом (цифры, буквы, тире и подчеркивания)

en: %s must be a valid absolute URL.
ru: %s должен быть допустимой абсолютной ссылкой.

en: %s must have a value that's part of its options.
ru: %s должен иметь значение, которое является частью его параметров.

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
ru: Cравнение не произошло, поскольку для поля %s не было предоставлено никакое значение

en: %s cannot be the same as %s.
ru: %s не может совпадать с %s.

en: %s cannot be a duplicate
ru: %s не может быть копией

en: %s must be a number or percentage.
ru: %s должен быть числом или процентом.

en: %s must be a number between 0 and 21.
ru: %s должен быть числом от 0 до 21.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
ru: %s должен содержать только буквы, цифры, тире, апострофы и пробелы.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
ru: %s должен содержать буквы, пробелы, апострофы и тире.

en: %s must consist of 5 numbers.
ru: %s должен содержать 5 цифр.

en: %s must be a phone number.
ru: %s должен быть номером телефона.

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
ru: Список стран должен быть форматирован следующим образом: одна страна в строке в формате <br>США, Соединенные штаты Америки <br>ВБ, Великобритания.

en: Select a Country:
ru: Выберите страну:

en: Afghanistan
ru: Афганистан

en: Albania
ru: Албания

en: Algeria
ru: Алжир

en: American Samoa
ru: Американское Самоа

en: Andorra
ru: Андорра

en: Angola
ru: Ангола

en: Anguilla
ru: Ангилья

en: Antarctica
ru: Антарктика

en: Antigua And Barbuda
ru: Антигуа и Барбуда

en: Argentina
ru: Аргентина

en: Armenia
ru: Армения

en: Aruba
ru: Аруба

en: Australia
ru: Австралия

en: United States
ru: Соединенные штаты

en: Austria
ru: Австрия

en: Azerbaijan
ru: Азербайджан

en: Bahamas
ru: Багамы

en: Bahrain
ru: Бахрейн

en: Bangladesh
ru: Бангладеш

en: Barbados
ru: Барбадос

en: Belarus
ru: Беларусь

en: Belgium
ru: Бельгия
