Stable (latest release) - en to ja translation catalogue (810 entries)

en:  and
ja:  と

en: %1$s %2$s iCal Feed
ja: %1$s %2$s iCal フィード

en: %1$s restored to revision from %2$s
ja: リビジョン %2$s から%1$sを復元しました

en: %1$s scheduled for: %2$s.
ja: %1$sを%2$sに公開予約しました。

en: %d%% complete
ja: %d%% 完了

en: %s (post ID %d) created.
ja: %s (投稿 ID %d)を作成しました。

en: %s (post ID %d) updated.
ja: %s (投稿 ID %d)を更新しました。

en: %s Categories
ja: %sカテゴリー

en: %s Category
ja: %sカテゴリー

en: %s Cost
ja: %s 参加費

en: %s Information
ja: %s情報

en: %s List Navigation
ja: %sリストナビゲーション

en: %s Name Already Exists
ja: %s名が既に存在しています

en: %s Name already exists
ja: %s名が既に存在しています

en: %s Name can not be empty
ja: %s名は空にはできません

en: %s Name:
ja: %s名:

en: %s Navigation
ja: %s ナビゲーション

en: %s Options
ja: %s設定

en: %s Settings
ja: %s 設定

en: %s Tags:
ja: %s タグ:

en: %s Website
ja: %s Web サイト

en: %s cannot be a duplicate
ja: %sの重複はできません

en: %s cannot be the same as %s.
ja: %sは%sと同じにはできません。

en: %s draft updated.
ja: %sの下書きを更新しました。

en: %s must be a number between 0 and 21.
ja: %s は0〜21の数字にしてください。

en: %s must be a number or percentage.
ja: %sは数値または割合にしてください。

en: %s must be a phone number.
ja: %s は電話番号にしてください。

en: %s must be a positive number.
ja: %s は正の数にしてください。

en: %s must be a valid absolute URL.
ja: %s は完全なパスの URL にしてください。

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
ja: %s は有効なスラッグ (数字、文字、ダッシュ、および下線) にしてください。

en: %s must consist of 5 numbers.
ja: %s は数字5つにしてください。

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
ja: %s にはすべて半角の英数字、ダッシュ、アポストロフィ、スペースのみを指定してください。

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
ja: %s にはすべて半角の英字、スペース、アポストロフィ、ダッシュのみを指定してください。

en: %s must contain numbers and letters only
ja: %s には英数字のみ使用できます。

en: %s must contain numbers, letters and dots only
ja: %s には数字、文字、ドットのみを使用できます。

en: %s must have a value that's part of its options.
ja: %s はその選択肢のいずれかを指定してください。

en: %s published.
ja: %sを公開しました。

en: %s saved.
ja: %sを保存しました。

en: %s submitted.
ja: %sを送信しました。

en: %s updated.
ja: %sを更新しました。

en: (%s sold) | (%s sold)
ja[0]: (%d枚販売済み)

en: (0 or empty for free tickets)
ja: (無料チケットの場合は 0 または空)

en: (Current sale price - this can be managed via the product editor)
ja: (現在の販売価格 - 製品エディターで変更可能です)

en: (deleted)
ja: (削除済み)

en: + Google Map
ja: + Google マップ

en: 0 = zoomed out; 21 = zoomed in.
ja: 0 = ズームアウト、21 = ズームイン。

en: <a href="%s">Edit the page slug</a>
ja: <a href="%s">ページのスラッグを編集</a>

en: <a href="%s">edit Events settings</a>.
ja: <a href="%s">イベント設定を編集</a>。

en: A fully designed and styled theme for your events pages.
ja: イベントページ用に完全にデザインされたテーマです。

en: A valid license key is required for support and updates
ja: サポートおよび更新には有効なライセンスキーが必須です

en: A widget that displays upcoming events.
ja: 近日開催イベントを表示するウィジェット。

en: Activate %s
ja: %s のアクティブ化

en: Activate Plugin
ja: プラグインを有効化

en: Active Users:
ja: アクティブユーザー:

en: Add %s
ja: %s を追加

en: Add HTML after event content
ja: イベントコンテンツの後に HTML を追加

en: Add HTML before event content
ja: イベントコンテンツの前に HTML を追加

en: Add New
ja: 新規追加

en: Add New %s
ja: 新規%sを追加

en: Add New %s Category
ja: 新規%sカテゴリーを追加

en: Add another %s
ja: 別の%sを追加

en: Add new ticket
ja: 新規チケットを追加

en: Add to Google Calendar
ja: Google カレンダーに追加

en: Add-Ons APIs
ja: アドオン API

en: Additional Functionality
ja: 追加機能

en: Addons for Community, Tickets, Filters, Facebook and more.
ja: コミュニティ、チケット、フィルター、Facebook など向けのアドオン。

en: Address:
ja: 住所:

en: Advanced Template Settings
ja: 上級者向けテンプレート設定

en: Afghanistan
ja: アフガニスタン

en: After importing your Organizers and Venues, import your Events:
ja: 主催者と会場をインポートしてからイベントをインポートして下さい:

en: Alabama
ja: アラバマ

en: Alaska
ja: アラスカ

en: Albania
ja: アルバニア

en: Algeria
ja: アルジェリア

en: All %s
ja: %s一覧

en: All %s Categories
ja: %sカテゴリー一覧

en: All Day
ja: 終日

en: All Day %s:
ja: 終日%s:

en: All Day Event
ja: 終日のイベント

en: American Samoa
ja: 米サモア

en: Andorra
ja: アンドラ

en: Angola
ja: アンゴラ

en: Anguilla
ja: アンギラ

en: Antarctica
ja: 南極

en: Antigua And Barbuda
ja: アンチグアバーブーダ

en: Appends the timezone to the end of event scheduling information &ndash; this can be useful when you have events in numerous different timezones.
ja: イベントスケジュール情報の最後にタイムゾーンを追加します。複数の異なるタイムゾーンのイベントがある場合に便利です。

en: Argentina
ja: アルゼンチン

en: Arizona
ja: アリゾナ

en: Arkansas
ja: アーカンソー

en: Armenia
ja: アルメニア

en: Aruba
ja: アルバ

en: Ask the site administrator to edit the page slug
ja: ページのスラッグを編集するにはサイト管理者に依頼してください

en: Attendee List for: %s
ja: %sの参加者リスト

[ctx: Attendee number]
en: Attendee %1$s
ja: 参加者 %1$s

en: Attendees
ja: 参加者

en: Australia
ja: オーストラリア

en: Austria
ja: オーストリア

en: Available %s
ja: 利用可能な%s

en: Awaiting review:
ja: レビュー待ち:

en: Azerbaijan
ja: アゼルバイジャン

en: Bahamas
ja: バハマ

en: Bahrain
ja: バーレーン

en: Bangladesh
ja: バングラデシュ

en: Barbados
ja: バルバドス

en: Basic Template Settings
ja: ベーシックテンプレート設定

en: Belarus
ja: ベラルーシ

en: Belgium
ja: ベルギー

en: Belize
ja: ベリーズ

en: Benin
ja: ベナン

en: Bermuda
ja: バミューダ

en: Bhutan
ja: ブータン

en: Bolivia
ja: ボリビア

en: Bosnia And Herzegowina
ja: ボスニア・ヘルツェゴビナ

en: Botswana
ja: ボツワナ

en: Bouvet Island
ja: ブーヴェ島

en: Brazil
ja: ブラジル

en: British Indian Ocean Territory
ja: イギリス領インド洋地域

en: Brunei Darussalam
ja: ブルネイ・ダルサラム

en: Bulgaria
ja: ブルガリア

en: Burkina Faso
ja: ブルキナファソ

en: Burundi
ja: ブルンジ

en: CSV File:
ja: CSV ファイル：

en: CSV Import Settings
ja: CSV インポート設定

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Calendar Month Navigation
ja: カレンダー月ナビゲーション

en: California
ja: カルフォルニア

en: Cambodia
ja: カンボジア

en: Cameroon
ja: カメルーン

en: Canada
ja: カナダ

en: Cancel
ja: キャンセルする

en: Cape Verde
ja: カーボベルデ

en: Category
ja: カテゴリー

en: Cayman Islands
ja: ケイマン諸島

en: Central African Republic
ja: 中央アフリカ共和国

en: Chad
ja: チャド

en: Cheatin Huh?
ja: 間違えましたか ?

en: Check in
ja: チェックイン

en: Check out the New User Primer &amp; Tutorials
ja: 入門・チュートリアルをチェックする

en: Check out the available add-ons
ja: 利用可能なアドオンをチェック

en: Check this to use the classic header.
ja: クラシックヘッダーを使用する場合チェックします。

en: Check to enable maps for events and venues.
ja: イベントと会場の地図を有効化するにはチェックします。

en: Checked in:
ja: チェックイン:

en: Chile
ja: チリ

en: China
ja: 中国

en: Choose a page template to control the appearance of your calendar and event content.
ja: カレンダーとイベント内容の外観をコントロールするページテンプレートを選択してください。

en: Christmas Island
ja: クリスマス島

en: City:
ja: 市:

en: Clear
ja: 解除

en: Click to view a Google Map
ja: クリックして Google マップを表示

en: Cocos (Keeling) Islands
ja: ココス (キーリング) 諸島

en: Colombia
ja: コロンビア

en: Colorado
ja: コロラド

en: Column Mapping: %s
ja: 列のマッピング: %s

en: Columns
ja: カラム

en: Community Events
ja: コミュニティイベント

en: Comoros
ja: コモロ

en: Confirm RSVP
ja: 予約を確認

en: Congo
ja: コンゴ共和国

en: Congo, The Democratic Republic Of The
ja: コンゴ民主共和国

en: Connecticut
ja: コネチカット

en: Cook Islands
ja: クック諸島

en: Cost:
ja: 参加費:

en: Costa Rica
ja: コスタリカ

en: Cote D'Ivoire
ja: コートジボワール

en: Could not save %s.
ja: %sを保存できませんでした。

en: Country:
ja: 国:

en: Create New %s
ja: %s の新規作成

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
ja: クロアチア (現地名: フルバツカ)

en: Cuba
ja: キューバ

en: Currency Symbol:
ja: 通貨記号:

[ctx: Currency symbol position]
en: After cost
ja: 参加費の後

[ctx: Currency symbol position]
en: Before cost
ja: 参加費の前

en: Custom field deleted.
ja: カスタムフィールドを削除しました。

en: Custom field updated.
ja: カスタムフィールドを更新しました。

en: Customer Name
ja: 顧客名

en: Customizing Event Tickets
ja: イベントチケットのカスタマイズ

en: Cyprus
ja: キプロス

en: Czech Republic
ja: チェコ共和国

en: Date
ja: 日付

en: Date Format Settings
ja: 日付フォーマット設定

en: Date out of range.
ja: 範囲外の日付です。

en: Date time separator
ja: 日付と時間の区切り記号

en: Date with year
ja: 年月日

en: Date without year
ja: 月日

en: Date:
ja: 日付:

en: Day
ja: 日

en: Day Navigation
ja: 日付ナビゲーション

en: Day Of
ja: 当日

en: Debug Bar Plugin
ja: デバッグバープラグイン

en: Debug mode
ja: デバッグモード

en: Default Events Template
ja: デフォルトイベントテンプレート

en: Default Page Template
ja: デフォルトページテンプレート

en: Default currency symbol
ja: デフォルトの通貨記号

en: Default status to use for imported events
ja: インポートしたイベントに使うデフォルトステータス

en: Default stylesheet used for events templates
ja: イベントテンプレートに使用するデフォルトスタイルシート

en: Default view
ja: デフォルト表示

en: Delaware
ja: デラウェア

en: Delete
ja: 削除

en: Denmark
ja: デンマーク

en: Details
ja: 詳細

en: Disable the Event Search Bar
ja: イベント検索バーを無効化

en: Display
ja: 表示

en: Display Settings
ja: 表示設定

en: District of Columbia
ja: コロンビア特別区

en: Djibouti
ja: ジブチ

en: Dominica
ja: ドミニカ国

en: Dominican Republic
ja: ドミニカ共和国

en: Done
ja: 終了

en: Download .ics file
ja: .ics ファイルをダウンロード

en: Draft
ja: 下書き

en: Duplicate Venues &amp; Organizers
ja: 会場と主催者の重複

en: East Timor
ja: 東チモール

en: Ecuador
ja: エクアドル

en: Edit
ja: 編集

en: Edit %s
ja: 編集 %s

en: Edit %s Category
ja: %sカテゴリーを編集

en: Edit Event
ja: 試合の編集

en: Edit Ticket
ja: チケットの編集

en: Edit Venue
ja: 会場の編集

en: Edit in %s
ja: %sで編集

en: Edit ticket
ja: チケット編集

en: Egypt
ja: エジプト

en: El Salvador
ja: エルサルバドル

en: Email
ja: メール

en: Email Address:
ja: メールアドレス:

en: Email:
ja: メールアドレス:

en: Enable Google Maps
ja: Google マップを有効化

en: Enable comments on event pages.
ja: イベントページでのコメントを許可する。

en: Enable event views
ja: イベント表示の有効化

en: Enable the Month View Cache
ja: 月表示のキャッシュを有効化

en: Enable timezone support
ja: タイムゾーンサポートを有効化

en: End Date
ja: 終了日

en: End Date &amp; Time:
ja: 終了日時:

en: End Date / Time:
ja: 終了日時:

en: End of day cutoff
ja: 一日の終了時間

en: End sale:
ja: 販売終了:

en: End:
ja: 終了:

en: Enter a 0 for %s that are free or leave blank to hide the field.
ja: 無料の%sには「0」を記入し、フィールドを非表示にするには空欄にしてください。

en: Enter the format to use for dates that show a month and year only. Used on month view.
ja: 月と年のみ表示する場合の日付用フォーマットを入力してください。月表示で使用します。

en: Enter the format to use for displaying dates without a year. Used when showing an event from the current year.
ja: 年度なしの日付表示用フォーマットを入力してください。現在の年度のイベントを表示する際に使われます。

en: Enter the separator that will be placed between the date and time, when both are shown.
ja: 日付と時間の両方を表示する場合の日付と時間の区切り記号を入力してください。

en: Enter the separator that will be used between the start and end time of an event.
ja: イベントの開始時間と終了時間の間に使用する区切り記号を入力してください。

en: Equatorial Guinea
ja: 赤道ギニア

en: Eritrea
ja: エリトリア

en: Error
ja: エラー

en: Estonia
ja: エストニア

en: Ethiopia
ja: エチオピア

en: Event
ja: イベント

en: Event Add-Ons
ja: イベントアドオン

en: Event Category
ja: イベントカテゴリー

en: Event Cost
ja: イベント参加費

en: Event Currency Position
ja: イベント通貨の位置

en: Event Currency Symbol
ja: イベントの通貨記号

en: Event Description
ja: イベント詳細

en: Event Details
ja: イベント詳細

en: Event End Date
ja: イベント終了日

en: Event End Time
ja: イベント終了時間

en: Event Featured Image
ja: イベントアイキャッチ画像

en: Event Fields
ja: イベント欄

en: Event Name
ja: イベント名

en: Event Organizer Name
ja: イベント主催者名

en: Event Show Map
ja: イベントの地図を表示

en: Event Show Map Link
ja: イベントの地図を表示するリンク

en: Event Start Date
ja: イベント開始日

en: Event Start Time
ja: イベント開始時間

en: Event Tags
ja: イベントのタグ

en: Event Tags:
ja: イベントタグ:

en: Event Venue Name
ja: イベント会場名

en: Event Website
ja: イベント Web サイト

en: Events
ja: イベント

en: Events Import
ja: イベントをインポート

en: Events List
ja: イベントリスト

en: Events Settings
ja: イベント設定

en: Events Tickets
ja: イベントチケット

en: Events URL slug
ja: イベント URL スラッグ

en: Events template
ja: イベントテンプレート

en: Export
ja: 書き出し

en: FAQs, Documentation, Tutorials and Forums
ja: FAQ、ドキュメント、チュートリアル、フォーラム

en: Falkland Islands (Malvinas)
ja: フォークランド諸島 (マルビナス諸島)

en: Faroe Islands
ja: フェロー諸島

en: Features overview
ja: 機能概要

en: Field ID:
ja: フィールド ID:

en: Fiji
ja: フィジー

en: Filter by purchaser name, ticket #, order # or security code
ja: 購入者名、チケット番号、注文番号、セキュリティコードで絞り込み

en: Filters
ja: フィルター

en: Finalized:
ja: 確認済み:

en: Find %s
ja: %sを検索

en: Find out more
ja: さらに詳しく

en: Find out more »
ja: もっと見る »

en: Finland
ja: フィンランド

en: Florida
ja: フロリダ

en: France
ja: フランス

en: France, Metropolitan
ja: フランス・メトロポリテーヌ

en: Free
ja: 無料

en: French Guiana
ja: 仏領ギアナ

en: French Polynesia
ja: 仏領ポリネシア

en: French Southern Territories
ja: フランス領南方・南極地域

en: Full Name
ja: フルネーム

en: Full Styles
ja: 完全なスタイル

en: Gabon
ja: ガボン

en: Gambia
ja: ガンビア

en: General
ja: 一般

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Georgia
ja: ジョージア

en: Germany
ja: ドイツ

en: Get the Skinny on the Latest Updates
ja: 最新アップデートの情報を入手する

en: Getting More Help
ja: 問題が解決しない場合

en: Getting Started
ja: はじめに

en: Getting Support
ja: サポートを受ける

en: Ghana
ja: ガーナ

en: Gibraltar
ja: ジブラルタル

en: Go to WordPress Updates page
ja: WordPress 更新ページへ

en: Go to plugins page
ja: プラグインページへ

en: Google Calendar
ja: Google カレンダー

en: Google Maps default zoom level
ja: Google マップのデフォルトズームレベル

en: Greece
ja: ギリシャ

en: Greenland
ja: グリーンランド

en: Grenada
ja: グレナダ

en: Guadeloupe
ja: グアドループ

en: Guam
ja: グアム

en: Guatemala
ja: グアテマラ

en: Guinea
ja: ギニア

en: Guinea-Bissau
ja: ギニアビサウ

en: Guyana
ja: ガイアナ

en: Haiti
ja: ハイチ

en: Have an event that runs past midnight? Select a time after that event's end to avoid showing the event on the next day's calendar.
ja: イベントが深夜12時過ぎて続く場合、翌日のカレンダーにイベントが表示されないように、イベント終了時間を選択してください。

en: Hawaii
ja: ハワイ

en: Heard And Mc Donald Islands
ja: ハード島とマクドナルド諸島

en: Help
ja: ヘルプ

en: Here is the iCal feed URL for your events:
ja: イベントの iCal フィード URL:

en: Hide From %s Listings
ja: %sリストに表示しない

en: Hide the following settings tabs on every site:
ja: すべてのサイトで次の設定タブを隠す。

en: Hmmm... something's wrong with this validator. Please contact %ssupport%s.
ja: この検証ツールに問題があるようです。%sサポート%sまでご連絡ください。

en: Holy See (Vatican City State)
ja: バチカン市国

en: Honduras
ja: ホンジュラス

en: Hong Kong
ja: 香港

en: Hungary
ja: ハンガリー

en: Iceland
ja: アイスランド

en: Idaho
ja: アイダホ

en: If your events have Organizers or Venues, please import those first.
ja: イベントに主催者または会場の項目が含まれる場合は、それらを最初にインポートして下さい。

en: Illinois
ja: イリノイ

en: Import
ja: インポート

en: Import CSV File
ja: CSV ファイルのインポート

en: Import Instructions
ja: インポート手順

en: Import Result
ja: インポート結果

en: Import Settings
ja: インポート設定

en: Import Type:
ja: インポートタイプ:

en: Import complete!
ja: インポート完了

en: Include events in main blog loop
ja: メインのブログループにイベントを含める

en: India
ja: インド

en: Indiana
ja: インディアナ

en: Indonesia
ja: インドネシア

en: Install %s
ja: %sをインストール

en: Install Plugin
ja: プラグインをインストール

en: Instructions
ja: 手順

en: Invalid Email
ja: 無効なメールアドレス

en: Invalid Event ID
ja: 無効なイベント ID

en: Invalid User ID
ja: 無効なユーザー ID

en: Invalid field type specified
ja: 不正なフィールドタイプが指定されました

en: Invalid or incomplete field passed
ja: 無効または不完全なフィールド

en: Iowa
ja: アイオワ

en: Iran (Islamic Republic Of)
ja: イラン・イスラム共和国

en: Iraq
ja: イラク

en: Ireland
ja: アイルランド

en: Israel
ja: イスラエル

en: Italy
ja: イタリア

en: Jamaica
ja: ジャマイカ

en: Japan
ja: 日本

en: Jordan
ja: ヨルダン

en: Kansas
ja: カンザス

en: Kazakhstan
ja: カザフスタン

en: Keep The Events Calendar Core FREE
ja: Events Calendar コアプラグインを無料に保つために

en: Kentucky
ja: ケンタッキー

en: Kenya
ja: ケニア

en: Kiribati
ja: キリバス

en: Knowledgebase
ja: ナレッジベース

en: Korea, Democratic People's Republic Of
ja: 北朝鮮人民共和国

en: Korea, Republic Of
ja: 大韓民国

en: Kuwait
ja: クウェート

en: Kyrgyzstan
ja: キルギスタン

en: Lao People's Democratic Republic
ja: ラオス人民民主共和国

en: Last Update
ja: 最終更新

en: Latest Version:
ja: 最新バージョン:

en: Latvia
ja: ラトビア

en: Lebanon
ja: レバノン

en: Lesotho
ja: レソト

en: Liberia
ja: リベリア

en: Libya
ja: リビア

en: License Key
ja: ライセンスキー

en: License key(s) updated.
ja: ライセンスキーを更新しました。

en: Licenses
ja: ライセンス

en: Liechtenstein
ja: リヒテンシュタイン

en: List
ja: リスト

en: Lithuania
ja: リトアニア

en: Loading %s
ja: %sを読み込み中

en: Location
ja: 場所

en: Looking for More Features?
ja: 追加機能をお探しですか ?

en: Looking for Something Special?
ja: なにか特別なものをお探しですか ?

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
ja: 定期的なイベント、カスタムメタ情報、コミュニティイベント、チケット販売などの追加機能をお探しですか ?

en: Looking for additional functionality including recurring events, ticket sales, publicly submitted events, new views and more?
ja: 定期開催のイベント、チケット販売、公開イベント、新規ビューなどの追加機能をお探しですか ?

en: Louisiana
ja: ルイジアナ

en: Luxembourg
ja: ルクセンブルク

en: M j, Y @ G:i
ja: Y年n月j日G:i

en: Macau
ja: マカオ

en: Macedonia
ja: マケドニア

en: Madagascar
ja: マダガスカル

en: Maine
ja: メイン

en: Malawi
ja: マラウィ

en: Malaysia
ja: マレーシア

en: Maldives
ja: モルディブ

en: Mali
ja: マリ

en: Malta
ja: マルタ

en: Map Settings
ja: 地図設定

en: Marshall Islands
ja: マーシャル諸島

en: Martinique
ja: マルティニーク

en: Maryland
ja: メリーランド

en: Massachusetts
ja: マサチューセッツ

en: Mauritania
ja: モーリタニア

en: Mauritius
ja: モーリシャス

en: Mayotte
ja: マヨット

en: Merge Duplicates
ja: 重複を統合

en: Mexico
ja: メキシコ

en: Michigan
ja: ミシガン

en: Micronesia, Federated States Of
ja: ミクロネシア連邦

en: Minnesota
ja: ミネソタ

en: Miscellaneous Settings
ja: その他の設定

en: Missing required fields in row %d.
ja: %d行に必要なフィールドがありません。

en: Mississippi
ja: ミシシッピ

en: Missouri
ja: ミズーリ

en: Moldova, Republic Of
ja: モルドバ共和国

en: Monaco
ja: モナコ

en: Mongolia
ja: モンゴル

en: Montana
ja: モンタナ

en: Montenegro
ja: モンテネグロ

en: Month
ja: 月

en: Month and year format
ja: 年月フォーマット

en: Month view events per day
ja: 月表示の1日分のイベント数

en: Month's %s
ja: 月の%s

en: Montserrat
ja: モントセラト

en: More detailed styling, tries to grab styles from your theme.
ja: より詳細なスタイル設定には、使用中のテーマからスタイルを適用してください。

en: More...
ja: 続きを読む

en: Morocco
ja: モロッコ

en: Mozambique
ja: モザンビーク

en: My %s
ja: あなたの%s

en: Myanmar
ja: ミャンマー

en: Namibia
ja: ナミビア

en: Nauru
ja: ナウル

en: Nebraska
ja: ネブラスカ

en: Nepal
ja: ネパール

en: Netherlands
ja: オランダ

en: Netherlands Antilles
ja: オランダ領アンティル諸島

en: Network
ja: ネットワーク

en: Network Settings
ja: ネットワーク設定

en: Nevada
ja: ネバダ

en: New %s
ja: 新規 %s

en: New %s Category Name
ja: 新規%sカテゴリー名

en: New Caledonia
ja: ニューカレドニア

en: New Hampshire
ja: ニューハンプシャー

en: New Jersey
ja: ニュージャージー

en: New Mexico
ja: ニューメキシコ

en: New User Primer
ja: 新ユーザー向け入門

en: New York
ja: ニューヨーク

en: New Zealand
ja: ニュージーランド

en: News For Events Users
ja: イベントユーザーへの新着情報

en: News and Tutorials
ja: ニュースとチュートリアル

en: News from Modern Tribe
ja: Modern Tribe ニュース

en: Newsletter Signup
ja: メールマガジン登録

en: Next
ja: 次

en: Next %s
ja: 次の%s

en: Next Day
ja: 次の日

en: Nicaragua
ja: ニカラグア

en: Niger
ja: ニジェール

en: Nigeria
ja: ナイジェリア

en: Niue
ja: ニウエ

en: No %s found
ja: %sが見つかりませんでした。

en: No %s found in Trash
ja: ゴミ箱に%sはありません

en: No checkbox options specified
ja: チェックボックスオプションが指定されていません

en: No radio options specified
ja: ラジオオプションが指定されていません

en: No saved %s exists.
ja: 保存済みの%sがありません。

en: No select options specified
ja: セレクトオプションが指定されていません

en: Non-existant field validation function passed
ja: 存在しないフィールドの検証関数が渡されました

en: None of your settings were saved. Please try again.
ja: 設定は何も保存されていません。もう一度お試しください。

en: Norfolk Island
ja: ノーフォーク島

en: North Carolina
ja: ノースカロライナ

en: North Dakota
ja: ノースダコタ

en: Northern Mariana Islands
ja: 北マリアナ諸島

en: Norway
ja: ノルウェー

en: Number of events to show per page
ja: 1ページに表示するイベント数

en: Ohio
ja: オハイオ

en: Oklahoma
ja: オクラホマ

en: Oman
ja: オマーン

en: Once Every 30 Mins
ja: 30分毎

en: Ongoing
ja: 開催中

en: Order #
ja: 注文番号

en: Order Status
ja: 注文状況

en: Oregon
ja: オレゴン

en: Organizer
ja: 主催者

en: Organizer Email
ja: 主催者メールアドレス

en: Organizer Featured Image
ja: 主催者アイキャッチ画像

en: Organizer Name
ja: 主催者名

en: Organizer Phone
ja: 主催者電話番号

en: Organizer Website
ja: 主催者 Web サイト

en: Organizers
ja: 主催者

en: Origin:
ja: オリジナル:

en: Out of stock!
ja: 在庫切れ

en: PSST... Want a Discount?
ja: 割引情報

en: Pakistan
ja: パキスタン

en: Palau
ja: パラオ

en: Panama
ja: パナマ

en: Papua New Guinea
ja: パプアニューギニア

en: Paraguay
ja: パラグアイ

en: Parent %s Category
ja: 親%sカテゴリー

en: Parent %s Category:
ja: 親%sカテゴリー:

en: Past %s
ja: 過去の%s

en: Pending
ja: 保留

en: Pennsylvania
ja: ペンシルバニア

en: Perform Import
ja: インポートを実行

en: Peru
ja: ペルー

en: Philippines
ja: フィリピン

en: Phone:
ja: 電話番号:

en: Pitcairn
ja: ピトケアン諸島

en: Please wait while timezone data is added to your events.
ja: タイムゾーンデータがイベントに追加されるまでお待ちください。

en: Poland
ja: ポーランド

en: Portugal
ja: ポルトガル

en: Post Type:
ja: 投稿タイプ:

en: Post draft updated.
ja: 投稿の下書きを更新しました。

en: Post scheduled.
ja: 投稿を予約しました。

en: Post submitted.
ja: 投稿を送信しました。

en: Post types that can have tickets
ja: チケットを保有できる投稿タイプ

en: Postal Code:
ja: 郵便番号:

en: Premium Add-Ons
ja: プレミアムアドオン

en: Prev
ja: 前

en: Previous %s
ja: 前の%s

en: Previous Day
ja: 前の日

en: Price:
ja: 価格:

en: Print
ja: 印刷

en: Product Releases, Tutorials and Community Activity
ja: 製品リリース、チュートリアル、コミュニティアクティビティ

en: Published
ja: 公開

en: Puerto Rico
ja: プエルトリコ

en: Purchased by:
ja: 購入者:

en: Purchaser
ja: 購入者

en: Qatar
ja: カタール

en: Questions? %sWatch the video%s.
ja: 質問があれば、%s動画をご覧ください%s。

en: RSVP
ja: 予約

en: Rate It
ja: 評価する

en: Rate it five stars today!
ja: ぜひ5つ星評価をお願いします !

en: Rating:
ja: 評価:

en: Recent Template Changes
ja: 最近のテンプレート変更

en: Release Notes
ja: リリースノート

en: Remove
ja: 削除

en: Requires:
ja: 必要条件:

en: Reserved by:
ja: 予約者:

en: Return to Plugins page
ja: プラグインページに戻る

en: Return to WordPress Updates
ja: WordPress 更新ページへ戻る

en: Reunion
ja: 同窓会

en: Rewrite rules were purged on load of this help page. Chances are there is a rewrite rule flush occurring in a plugin or theme!
ja: このヘルプページが読み込まれる際にリライトルールが消去されました。プラグインかテーマによりリライトルールのフラッシュが行われている可能性があります。

en: Rhode Island
ja: ロードアイランド

en: Right here
ja: こちら

en: Romania
ja: ルーマニア

en: Russian Federation
ja: ロシア共和国

en: Rwanda
ja: ルワンダ

en: Saint Kitts And Nevis
ja: セントキッツ・ネビス島

en: Saint Lucia
ja: セントルシア

en: Saint Vincent And The Grenadines
ja: セントビンセント及びグレナディーン諸島

en: Sale Price:
ja: 販売価格:

en: Samoa
ja: サモア

en: San Marino
ja: サンマリノ

en: Sao Tome And Principe
ja: サントメ・プリンシペ

en: Saudi Arabia
ja: サウジアラビア

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Save Settings
ja: 設定を保存

en: Save this ticket
ja: このチケットを保存

en: Search
ja: 検索

en: Search %s
ja: %s を検索

en: Search %s Categories
ja: %sカテゴリーを検索

en: Security Code
ja: セキュリティコード

en: See an example of the link
ja: リンク例を表示

en: See who purchased tickets to this event
ja: このイベントのチケット購入者を表示

en: Select a Country:
ja: 国を選択:

en: Select a State:
ja: 州を選択:

en: Select a User:
ja: ユーザーを選択:

en: Select an Image
ja: 画像を選択

en: Select the appropriate import type.
ja: 適切なインポートタイプを選択して下さい。

en: Select...
ja: 選択...

en: Sell using:
ja: 以下を使用して販売:

en: Send Email
ja: メールを送る

en: Send RSVP confirmation to:
ja: 予約確認の送信先:

en: Send the attendee list by email
ja: メールで参加者リストを送信

en: Sending...
ja: 送信...

en: Senegal
ja: セネガル

en: Serbia
ja: セルビア

en: Set as ticket header
ja: チケットヘッダーに設定

en: Set the default currency symbol for event costs. Note that this only impacts future events, and changes made will not apply retroactively.
ja: 参加費のデフォルト通貨記号を設定します。この設定は今後のイベントにのみ反映され、以前のイベントにさかのぼって適用されることはありません。

en: Settings
ja: 設定

en: Settings overview
ja: 設定概要

en: Settings saved.
ja: 設定を保存しました。

en: Seychelles
ja: セーシェル

en: Show Google Map:
ja: Google マップを表示:

en: Show Google Maps Link:
ja: Google マップリンクを表示:

en: Show comments
ja: コメントを表示

en: Show events with the site's other posts. When this box is checked, events will also continue to appear on the default events page.
ja: サイトの他の投稿と一緒にイベントを表示します。このボックスをチェックすると、イベントはデフォルトのイベントページにも表示されます。

en: Show timezone
ja: タイムゾーンを表示

en: Show widget only if there are upcoming events:
ja: 開催予定のイベントがある場合のみウィジェットを表示:

en: Show:
ja: 表示:

en: Sierra Leone
ja: シエラレオネ

en: Sign Up
ja: 登録

en: Singapore
ja: シンガポール

en: Single event URL slug
ja: 個別イベント URL スラッグ

en: Skeleton Styles
ja: スケルトンスタイル

en: Skipped row numbers: %s
ja: スキップされた列番号: %s

en: Skipped: %d
ja: スキップしました: %d

en: Slovakia (Slovak Republic)
ja: スロバキア共和国

en: Slovenia
ja: スロベニア

en: Sold %d
ja: 販売済み%d

en: Solomon Islands
ja: ソロモン諸島

en: Somalia
ja: ソマリア

en: Sorry, key validation server is not available.
ja: キーの検証サーバーが現在利用できません。

en: Sorry, this key is expired.
ja: このキーは期限切れです。

en: Sorry, this key is not valid.
ja: このキーは無効です。

en: Sorry, this key is out of installs.
ja: このキーはインストールされていません。

en: South Africa
ja: 南アフリカ

en: South Carolina
ja: サウスカロライナ

en: South Dakota
ja: サウスダコタ

en: South Georgia, South Sandwich Islands
ja: サウスジョージア・サウスサンドウィッチ諸島

en: Spain
ja: スペイン

en: Sri Lanka
ja: スリランカ

en: St. Helena
ja: セント・ヘレナ

en: St. Pierre And Miquelon
ja: サンピエール島・ミクロン島

en: Start Date
ja: 開始日

en: Start Date &amp; Time:
ja: 開始日時:

en: Start Date / Time:
ja: 開始日時:

en: Start sale:
ja: 販売開始:

en: Start:
ja: 開始:

en: State or Province:
ja: 都道府県:

en: Sticky in Month View
ja: 月表示に上部固定

en: Stock:
ja: 在庫:

en: Sudan
ja: スーダン

en: Support
ja: 作者を応援

en: Support Resources
ja: サポート情報

en: Suriname
ja: スリナム

en: Svalbard And Jan Mayen Islands
ja: スヴァールバル諸島およびヤンマイエン島

en: Swaziland
ja: スワジランド

en: Sweden
ja: スウェーデン

en: Switzerland
ja: スイス

en: Syrian Arab Republic
ja: シリアアラブ共和国

en: System Information
ja: システム情報

en: Tags:
ja: タグ:

en: Taiwan
ja: 台湾

en: Tajikistan
ja: タジキスタン

en: Tanzania, United Republic Of
ja: タンザニア連合共和国

en: Temporary file not found. Could not save %s.
ja: 一時ファイルが見つかりません。%sを保存できませんでした。

en: Tennessee
ja: テネシー

en: Texas
ja: テキサス

en: Thailand
ja: タイ

en: Thanks for Updating The Events Calendar
ja: The Events Calendar の更新ありがとうございます

en: Thanks for setting up a valid key, it will expire on %s
ja: 有効なキーを設定していただきありがとうございます。こちらは%sに期限切れになります。

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
ja[0]: 上の設定を保存できませんでした。その他の設定は正常に保存されました。

en: The currency symbol normally precedes the value. Enabling this option positions the symbol after the value.
ja: 通貨記号は通常価格の前に表示されます。このオプションを有効化すると、価格の後に記号を表示できるようになります。

en: The file went away. Please try again.
ja: ファイルがありません。もう一度お試しください。

en: The import statistics above have the following meaning:
ja: 上記のインポート解析:

en: The request was sent insecurely.
ja: リクエストは安全でない状態で送信されました。

en: The request wasn't sent from this tab.
ja: リクエストはこのタブから送信されませんでした。

en: Themer’s Guide
ja: テーマ制作者向けガイド

en: There are no fields setup for this tab yet.
ja: このタブにはまだフィールドが設定されていません。

en: There are no upcoming %s at this time.
ja: 現在予定されている%sはありません。

en: There were no results found for %s.
ja: 「%s」に一致する結果はありません。

en: There were no results found.
ja: 何も見つかりませんでした。

en: This %s has passed.
ja: この%sは終了しました。

en: This event was created using Community Events. Are you sure you want to sell tickets for it?
ja: このイベントは Community Events を使って作成されました。本当にチケットを販売してよいですか ?

en: This file has column names in the first row
ja: このファイルは先頭行に列名が存在します

en: This option is disabled when "Disable the Event Search Bar" is checked on the Display settings tab.
ja: 表示設定タブ上の「イベント検索バーを無効化」がチェックされている場合、このオプションは無効になります。

en: Ticket #
ja: チケット番号

en: Ticket Description:
ja: チケットの説明:

en: Ticket Name:
ja: チケット名:

en: Ticket Settings
ja: チケット設定

en: Ticket Type
ja: チケットの種類

en: Ticket header image
ja: チケットヘッダー画像

en: Ticket type
ja: チケット種類

en: Tickets
ja: チケット

en: Time &amp; Date
ja: 日時

en: Time range separator
ja: 時間の範囲の区切り記号

en: Time:
ja: 時間:

en: Timezone Settings
ja: タイムゾーン設定

en: Timezone mode
ja: タイムゾーンモード

en: Timezone:
ja: タイムゾーン:

en: Title:
ja: タイトル：

en: To import organizers or venues:
ja: 主催者または会場をインポート:

en: Today
ja: 今日

en: Togo
ja: トーゴ

en: Tokelau
ja: トケラウ

en: Tomorrow
ja: 翌日

en: Tonga
ja: トンガ

en: Total Sold:
ja: 販売合計:

en: Tribe Event Add-Ons
ja: Tribe イベントアドオン

en: Tribe Events Styles
ja: Tribe Events スタイル

en: Trinidad And Tobago
ja: トリニダード・トバゴ

en: Tunisia
ja: チュニジア

en: Turkey
ja: トルコ

en: Turkmenistan
ja: トルクメニスタン

en: Turks And Caicos Islands
ja: タークス・カイコス諸島

en: Tuvalu
ja: ツバル

en: Uganda
ja: ウガンダ

en: Ukraine
ja: ウクライナ

en: Undo Check in
ja: チェックインを取り消し

en: United Arab Emirates
ja: アラブ首長国連邦

en: United Kingdom
ja: イギリス

en: United States
ja: アメリカ合衆国

en: United States Minor Outlying Islands
ja: 合衆国領有小離島

en: Unknown or not set
ja: 不明または未設定

en: Unnamed %s
ja: 無題の%s

en: Unnamed Venue
ja: 名称未設定会場

en: Upcoming %s
ja: 今後の %s

en: Upcoming Events
ja: 今後のイベント

en: Update %s Category
ja: %sカテゴリーを更新

en: Update Timezone Data
ja: タイムゾーンデータを更新

en: Update complete: timezone data has been added to all events in the database.
ja: 更新完了: データベース内のすべてのイベントにタイムゾーンデータを追加しました。

en: Updated: %d
ja: 更新済み: %d

en: Upgrade Plugin
ja: プラグインのアップグレード

en: Upload image for the ticket header
ja: チケット用ヘッダーの画像をアップロード

en: Uruguay
ja: ウルグアイ

en: Use Javascript to control date filtering
ja: 日付絞り込みのコントロールに JavaScript を使用

en: Use New %s
ja: 新規%sを使用

en: Use Saved %s:
ja: 保存済みの%sを使用:

en: Use the local timezones for each event
ja: 各イベントで現地のタイムゾーンを使用する

en: Use the sitewide timezone everywhere
ja: サイト全体のタイムゾーンをすべての地域で使用

en: Use this to share calendar data with Google Calendar, Apple iCal and other compatible apps
ja: Google カレンダー、Apple iCal などの対応アプリとカレンダーデータを共有するにはこちらをお使いください

en: Utah
ja: ユタ

en: Uzbekistan
ja: ウズベキスタン

en: Valid Key! Expires on %s
ja: 有効なキーです。有効期限: %s

en: Vanuatu
ja: バヌアツ

en: Venezuela
ja: ベネズエラ

en: Venue
ja: 会場

en: Venue Address
ja: 会場住所

en: Venue Address 2
ja: 会場住所 2

en: Venue City
ja: 会場の市

en: Venue Country
ja: 開催国

en: Venue Featured Image
ja: 会場アイキャッチ画像

en: Venue Name
ja: 会場名

en: Venue Phone
ja: 会場電話番号

en: Venue State/Province
ja: 会場の州/県

en: Venue Website
ja: 会場 Web サイト

en: Venue Zip
ja: 会場郵便番号

en: Venues
ja: 会場

en: Vermont
ja: バーモント

en: Version
ja: バージョン

en: Viet Nam
ja: ベトナム

en: View
ja: 表示

en: View %s
ja: 表示 %s

en: View All %s
ja: %sカテゴリーをすべて表示

en: View All Add-Ons
ja: 全アドオンを表示

en: View Calendar
ja: カレンダーを表示

en: View Update Page
ja: 更新ページを表示

en: View Welcome Page
ja: ウェルカムページを表示

en: View order
ja: 注文を表示

en: View the page that displayed when you initially installed the plugin.
ja: プラグインを初めてインストールした際に表示されるページを表示する。

en: View the page that displayed when you updated the plugin.
ja: プラグイン更新時に表示されるページを表示する。

en: Virgin Islands (British)
ja: 英領バージン諸島

en: Virgin Islands (U.S.)
ja: 米領バージン諸島

en: Virginia
ja: バージニア

en: Visit the Add-on Page
ja: アドオンのページを表示

en: Wallis And Futuna Islands
ja: ウォリス・フツナ

en: Washington
ja: ワシントン

en: We hope our plugin is helping you out.
ja: このプラグインがお役に立つことを願っています。

en: We send out discounts to our core users via our newsletter.
ja: コアユーザーにメールマガジンで割引情報をお送りしています。

en: We were unable to process your request. Please try again.
ja: リクエストを処理できませんでした。もう一度お試しください。

en: Website:
ja: Web サイト:

en: Week's %s
ja: 週の%s

en: Welcome to The Events Calendar
ja: The Events Calendar へようこそ

en: West Virginia
ja: ウェストバージニア

en: Western Sahara
ja: 西サハラ

en: When events are sticky in month view, they'll display first in the list of events shown within a given day block.
ja: イベントを月表示に上部固定すると、イベントリストで特定期間ブロックの先頭に表示されるようになります。

en: Where's my calendar?
ja: カレンダーはどこですか ?

en: Wisconsin
ja: ウィスコンシン

en: Without a defined location your event will not display a %sGoogle Rich Snippet%s on the search results.
ja: 定義済みの会場がない場合、検索結果に %sGoogle リッチスニペット%sが表示されません。

en: Wyoming
ja: ワイオミング

en: Yemen
ja: イエメン

en: Yes
ja: はい

en: Yesterday
ja: 昨日

en: You are running Version %s and deserve a hug :-)
ja: バージョン %s をご利用中です ! いいですね :-)

en: You are up to date!
ja: 最新版をご利用中です。

en: You don't have permission to do that.
ja: 操作を実行する権限がありません。

en: You need to upgrade!
ja: アップグレードが必要です。

en: You've requested a non-existent tab.
ja: 存在しないタブが指定されました。

en: Your current Events URL is %s
ja: 現在のイベント URL: %s

en: Your current events URL is: %s
ja: 現在のイベント URL: %s

en: Your form had the following errors:
ja: フォームに次のエラーがありました。

en: Your ticket has been deleted.
ja: チケットを削除しました。

en: Your ticket has been saved.
ja: チケットを保存しました。

en: Your tickets
ja: あなたのチケット

en: Zambia
ja: ザンビア

en: Zimbabwe
ja: ジンバブエ

en: all
ja: すべて

en: attendees
ja: 参加者

en: category
ja: カテゴリー

[ctx: category list label]
en: %s Category | %s Categories
ja[0]: %sカテゴリー

en: day
ja: 日

en: event
ja: イベント

en: events
ja: イベント

en: iCal Export
ja: iCal エクスポート

en: list
ja: リスト

en: month
ja: 月

[ctx: not available]
en: n/a
ja: 該当なし

en: open-source forum on WordPress.org
ja: WordPress.org 上のオープンソースフォーラム

en: or
ja: または

en: page
ja: ページ

en: past
ja: 過去の

en: tag
ja: タグ

en: today
ja: 今日

en: unknown date
ja: 不明な日付

en: upcoming
ja: 今後の
