Tribe Common - en to da translation catalogue (89 entries)

en:  and
da: , og

en: %s Settings
da: %s indstillinger

en: %s cannot be a duplicate
da: %s må ikke være en gentagelse.

en: %s cannot be the same as %s.
da: %s må ikke være det samme som %s.

en: %s must be a number between 0 and 21.
da: %s skal være et nummer mellem 0 og 21.

en: %s must be a number or percentage.
da: %s skal være et nummer eller en procent.

en: %s must be a phone number.
da: %s skal være et telefonnummer.

en: %s must be a positive number.
da: %s skal være et positivt tal

en: %s must be a valid absolute URL.
da: %s skal være et gyldigt link

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
da: %s må kun indeholde tal, bogstaver, bindestreger og underscores

en: %s must consist of 5 numbers.
da: %s skal indeholde 5 cifre.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
da: %s må kun indeholde tal, bogstaver, bindestreger, apostroffer og mellemrum.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
da: %s må kun indeholde bogstaver, mellemrum og skråstreger.

en: %s must contain numbers and letters only
da: %s må kun indeholde tal og bogstaver

en: %s must contain numbers, letters and dots only
da: %s må kun indeholde tal, bogstaver og punktummer

en: %s must have a value that's part of its options.
da: %s skal have en værdi der afspejler dens valg.

en: <p>The following three fields accept the date format options available to the php date() function. <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time" target="_blank">Learn how to make your own date format here</a>.</p>
da: <p>Følgende tre felter accepterer dato format mulighederne som er tilgængelige i php date() function. <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time" target="_blank">Her kan du se, hvordqan du laver dine egne dato formater</a>.</p>

en: A valid license key is required for support and updates
da: Der kræves en gyldig licensnøgle for support og opdateringer

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
da: Det bedste vi ved er at få anerkendelse. Hvis du tænker "Wow, jeg er imponeret! Jeg burde takke Modern Tribe for deres arbejde.", så tilføj et lille link til The Events Calendar i bunden af din kalender.

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
da: Det bedste vi ved er at få anerkendelse. Hvis du tænker "Wow, jeg er imponeret! Jeg burde takke Modern Tribe for deres arbejde.", så tilføj et lille link til The Events Calendar i bunden af din kalender.

en: Check out the available add-ons
da: Se tilgængelige tilføjelser

en: Community Events
da: Community begivenheder

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
da: Fejl på grund af manglende værdi som %s kan måle sig mod.

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
da: Landelisten skal formatteres med ét land per linje:<br>US, United States <br> UK, United Kingdom.

en: Currency symbol follows value
da: Møntfodssymbol følger værdi

en: Date Format Settings
da: Generelle indstillinger

en: Date time separator
da: Dato og tid seperator

en: Date with year
da: Dato med årsangivelse

en: Datepicker Date Format
da: Dato format

en: Default currency symbol
da: Standardsymbol for valuta

en: Denmark
da: Danmark

en: Display
da: Vis

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
da: Debug information gemmes normal i din servers PHP error log. Ønsker du at se debug informationer i din browser, anbefaler vi at du installerer %s og leder efter "Tribe" blandt debug informationerne.

en: Enter the separator that will be placed between the date and time, when both are shown.
da: Indtast den seperator som skal bruges imellem dato og tidsangivelse, når de begge vises.

en: Events
da: Begivenheder

en: Events Settings
da: Indstillinger for Begivenheder

en: Field ID:
da: Feldt ID:

en: General Settings
da: Generelle indstillinger

en: Help
da: Hjælp

en: Hide the following settings tabs on every site:
da: Gem følgende indstillingsfaner på alle sites:

en: Invalid field type specified
da: Forkert felttype valgt

en: Invalid or incomplete field passed
da: Ugyldigt feldt fundet

en: Last Update
da: Senest opdateret

en: Latest Version:
da: Seneste version:

en: License Key
da: Licensnøgle

en: License key(s) updated.
da: Licensnøgle(r) opdateret.

en: Licenses
da: Licenser

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
da: Leder du efter yderligere funktionaliteter, såsom gentagende begivenheder, custom meta, community begivenheder og billetsalg?

en: Miscellaneous Settings
da: Avancerede indstillinger

en: More...
da: Mere…

en: Network
da: Nerværk

en: Network Settings
da: Netværksindstillinger

en: No checkbox options specified
da: Ingen checkbox options valgt

en: No radio options specified
da: Ingen radio options valgt

en: No select options specified
da: Ingen select options valgt

en: Non-existant field validation function passed
da: Ikke-ekstisterende feldtfunktion fundet

en: None of your settings were saved. Please try again.
da: Dine indstillinger blev ikke gemt. Prøv igen.

en: Requires:
da: Kræver:

en: Rewrite rules were purged on load of this help page. Chances are there is a rewrite rule flush occurring in a plugin or theme!
da: Rewrite rules blev slettet da denne side blev indlæst. Det er sandsynligt, at der er en rewrite rule flush som finder sted i et plugin eller theme.

en: See an example of the link
da: Se eksempel på link

en: Select a Country:
da: Vælg et land:

en: Select the date format to use in datepickers
da: Vælg det dato format som skal bruges når der vælges dato

en: Set the default currency symbol for event costs. Note that this only impacts future events, and changes made will not apply retroactively.
da: Indstil standardsymbolet for valuta til prisen for deltagelse i begivenheder. En ændring af denne indstilling påvirker kun fremtidige begivenheder.

en: Settings
da: Indstillinger

en: Settings saved.
da: Indstillingerne blev gemt.

en: Show The Events Calendar link
da: Tilføj link til The Events Calendar

en: Sorry, key validation server is not available.
da: Desværre, nøglevalideringsserveren er ikke tilgængelig.

en: Sorry, this key is expired.
da: Desværre, denne nøgle er udløbet.

en: Sorry, this key is not valid.
da: Desværre, denne nøgle er ikke gyldig.

en: Sorry, this key is out of installs.
da: Desværre, denne nøgle kan ikke bruges i flere installationer.

en: System Information
da: Systeminformation

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
da[0]: Indstillingen ovenfor blev ikke gemt. Andre indstillinger blev gemt.
da[1]: Indstillingerne ovenfor blev ikke gemt. Andre indstillinger blev gemt.

en: The currency symbol normally precedes the value. Enabling this option positions the symbol after the value.
da: Møntfodssymbolet vises normalt foran værdien. Aktivering af denne valgmulighed viser symbolet efter værdien.

en: The request was sent insecurely.
da: Forespørgslen er ikke afsendt sikkert.

en: The request wasn't sent from this tab.
da: Forespørgslen var ikke sendt fra dette faneblad.

en: There are no fields setup for this tab yet.
da: Der er endnu ikke sat nogen felter op på dette faneblad.

en: This calendar is powered by The Events Calendar.
da: Denne kalender er drevet af The Events Calendar.

en: This is where all of the global network settings for Modern Tribe's The Events Calendar can be modified.
da: Her kan alle globale netværksindstillinger for Modern Tribe's The Events Calendar indstilles.

en: Unknown or not set
da: Ukendt eller ikke valgt

en: Valid Key! Expires on %s
da: Gyldig nøgle! Udløber %s

en: We hope our plugin is helping you out.
da: Vi håber du er glad for vores plugin.

en: Why am I seeing this message?
da: Hvorfor ser jeg denne besked?

en: You are up to date!
da: Du har den nyeste version!

en: You don't have permission to do that.
da: Du har ikke rettigheder til dette.

en: You need to upgrade!
da: Opgradering kræves!

en: You've requested a non-existent tab.
da: Det efterspurgte faneblad findes ikke.

en: Your form had the following errors:
da: Din formular oplevede følgende fejl:

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
da: med funktionsnavn:

en: unknown date
da: Ukendt dato
