Event Tickets - en to da translation catalogue (158 entries)

en: Cancel
da: Annuller

en:  and
da: , og

en: Community Events
da: Community begivenheder

en: You need to upgrade!
da: Opgradering kræves!

en: You are up to date!
da: Du har den nyeste version!

en: Latest Version:
da: Seneste version:

en: Requires:
da: Kræver:

en: License Key
da: Licensnøgle

en: A valid license key is required for support and updates
da: Der kræves en gyldig licensnøgle for support og opdateringer

en: License key(s) updated.
da: Licensnøgle(r) opdateret.

en: unknown date
da: Ukendt dato

en: Sorry, key validation server is not available.
da: Desværre, nøglevalideringsserveren er ikke tilgængelig.

en: Sorry, this key is expired.
da: Desværre, denne nøgle er udløbet.

en: Sorry, this key is out of installs.
da: Desværre, denne nøgle kan ikke bruges i flere installationer.

en: Why am I seeing this message?
da: Hvorfor ser jeg denne besked?

en: Sorry, this key is not valid.
da: Desværre, denne nøgle er ikke gyldig.

en: Valid Key! Expires on %s
da: Gyldig nøgle! Udløber %s

en: More...
da: Mere…

en: Network Settings
da: Netværksindstillinger

en: This is where all of the global network settings for Modern Tribe's The Events Calendar can be modified.
da: Her kan alle globale netværksindstillinger for Modern Tribe's The Events Calendar indstilles.

en: Hide the following settings tabs on every site:
da: Gem følgende indstillingsfaner på alle sites:

en: Tickets
da: Billetter

en: Order #
da: Ordre #

en: Order Status
da: Ordrestatus

en: Purchaser name
da: Købers navn

en: Purchaser email
da: Købers e-mail

en: Ticket type
da: Billettype

en: Ticket #
da: Billet #

en: Security Code
da: Sikkerhedskode

en: Check in
da: Tjek ind

en: Undo Check in
da: Fortryd tjek ind

en: Email
da: E-mail

en: Export
da: Eksportér

en: Filter by purchaser name, ticket #, order # or security code
da: Filtrer ud fra købers navn, billet #, ordre # eller sikkerhedskode

en: Delete
da: Slet

en: Ticket header image
da: Billede på billet

en: Set as ticket header
da: Vælg som overskrift på billet

en: Your ticket has been saved.
da: Din billet er blevet gemt.

en: Your ticket has been deleted.
da: Din billet er slettet.

en: See who purchased tickets to this event
da: Se hvem der har købt billetter til begivenheden

en: Attendees
da: Deltagere

en: You need to select a user or type a valid email address
da: Vælg en bruger eller indtast en gyldig e-mailadresse

en: Sending...
da: Sender...

en: Columns
da: Kolonner

en: You can use Screen Options to select which columns you want to see. The selection works in the table below, in the email, for print and for the CSV export.
da: Anvend Skærmindstillinger til at vælge hvilke kolonner der skal vises. Dette gælder for tabeller, e-mails, print og CSV eksport.

en: Yes
da: Ja

en: attendees
da: deltagere

en: Attendee List for: %s
da: Deltagerliste for: %s

en: Event Details
da: Detaljer

en: Start Date / Time:
da: Starttidspunkt / dato

en: End Date / Time:
da: Sluttidspunkt / dato

en: Address:
da: Adresse:

en: Phone:
da: Telefon:

en: Website:
da: Hjemmeside:

en: Finalized:
da: Afsluttede:

en: Awaiting review:
da: Afventer gennemsyn

en: Checked in:
da: Tjekket ind:

en: Send the attendee list by email
da: Send deltagerlisten pr. e-mail

en: Select a User:
da: Vælg en bruger:

en: Select...
da: Vælg...

en: or
da: eller

en: Email Address:
da: E-mailadresse

en: Edit
da: Rediger

en: Edit in %s
da: Rediger i %s

en: View
da: Gå til

en: Sold %d
da: Solgt %d

en: This event was created using Community Events. Are you sure you want to sell tickets for it?
da: Denne begivenhed blev oprettet med Community Events. Er du sikker på at du vil sælge billetter til begivenheden?

en: Upload image for the ticket header
da: Upload billede til billettens overskrift

en: The maximum image size in the email will be 580px wide by any height, and then scaled for mobile. If you would like "retina" support use an image sized to 1160px wide.
da: 580px i bredden (ingen begrænsninger i højden) anbefales til e-mails og til mobilsurfing. 1160px i bredden anbefales til enheder med "retina" skærme.

en: Select an Image
da: Vælg et billede

en: Remove
da: Fjern

en: Add new ticket
da: Tilføj ny billet

en: Edit ticket
da: Rediger billet

en: Sell using:
da: Sælg med:

en: Ticket Name:
da: Billetnavn:

en: Ticket Description:
da: Billetbeskrivelse:

en: Price:
da: Pris:

en: (0 or empty for free tickets)
da: (0 eller ikke flere gratis billetter)

en: Sale Price:
da: Udsalgspris

en: (Current sale price - this can be managed via the product editor)
da: (Nuværende pris - Dette kan ændres vha. produkt editoren)

en: Start sale:
da: Åben billetsalg:

en: End sale:
da: Afslut billetsalg:

en: Save this ticket
da: Gem denne billet

en: (%d awaiting review) | (%d awaiting review)
da[0]: (%d afventer gennemsyn)
da[1]: (%d afventer gennemsyn)

en: Attendee List
da: Deltagerliste

en: Your tickets
da: Dine billetter

en: Ticket Type
da: Billettype

en: Purchaser
da: Køber

en: This calendar is powered by The Events Calendar.
da: Denne kalender er drevet af The Events Calendar.

en: Email:
da: E-mail:

en: Invalid field type specified
da: Forkert felttype valgt

en: No radio options specified
da: Ingen radio options valgt

en: No checkbox options specified
da: Ingen checkbox options valgt

en: No select options specified
da: Ingen select options valgt

en: Events
da: Begivenheder

en: Settings
da: Indstillinger

en: Events Settings
da: Indstillinger for Begivenheder

en: %s Settings
da: %s indstillinger

en: You've requested a non-existent tab.
da: Det efterspurgte faneblad findes ikke.

en: You don't have permission to do that.
da: Du har ikke rettigheder til dette.

en: The request was sent insecurely.
da: Forespørgslen er ikke afsendt sikkert.

en: The request wasn't sent from this tab.
da: Forespørgslen var ikke sendt fra dette faneblad.

en: Your form had the following errors:
da: Din formular oplevede følgende fejl:

en: None of your settings were saved. Please try again.
da: Dine indstillinger blev ikke gemt. Prøv igen.

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
da[0]: Indstillingen ovenfor blev ikke gemt. Andre indstillinger blev gemt.
da[1]: Indstillingerne ovenfor blev ikke gemt. Andre indstillinger blev gemt.

en: Settings saved.
da: Indstillingerne blev gemt.

en: Display
da: Vis

en: Help
da: Hjælp

en: Network
da: Nerværk

en: Licenses
da: Licenser

en: There are no fields setup for this tab yet.
da: Der er endnu ikke sat nogen felter op på dette faneblad.

en: System Information
da: Systeminformation

en: Unknown or not set
da: Ukendt eller ikke valgt

en: Rewrite rules were purged on load of this help page. Chances are there is a rewrite rule flush occurring in a plugin or theme!
da: Rewrite rules blev slettet da denne side blev indlæst. Det er sandsynligt, at der er en rewrite rule flush som finder sted i et plugin eller theme.

en: Invalid or incomplete field passed
da: Ugyldigt feldt fundet

en: Field ID:
da: Feldt ID:

en: Non-existant field validation function passed
da: Ikke-ekstisterende feldtfunktion fundet

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
da: med funktionsnavn:

en: %s must contain numbers and letters only
da: %s må kun indeholde tal og bogstaver

en: %s must contain numbers, letters and dots only
da: %s må kun indeholde tal, bogstaver og punktummer

en: %s must be a positive number.
da: %s skal være et positivt tal

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
da: %s må kun indeholde tal, bogstaver, bindestreger og underscores

en: %s must be a valid absolute URL.
da: %s skal være et gyldigt link

en: %s must have a value that's part of its options.
da: %s skal have en værdi der afspejler dens valg.

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
da: Fejl på grund af manglende værdi som %s kan måle sig mod.

en: %s cannot be the same as %s.
da: %s må ikke være det samme som %s.

en: %s cannot be a duplicate
da: %s må ikke være en gentagelse.

en: %s must be a number or percentage.
da: %s skal være et nummer eller en procent.

en: %s must be a number between 0 and 21.
da: %s skal være et nummer mellem 0 og 21.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
da: %s må kun indeholde tal, bogstaver, bindestreger, apostroffer og mellemrum.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
da: %s må kun indeholde bogstaver, mellemrum og skråstreger.

en: %s must consist of 5 numbers.
da: %s skal indeholde 5 cifre.

en: %s must be a phone number.
da: %s skal være et telefonnummer.

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
da: Landelisten skal formatteres med ét land per linje:<br>US, United States <br> UK, United Kingdom.

en: Select a Country:
da: Vælg et land:

en: Last Update
da: Senest opdateret

en: Date Format Settings
da: Generelle indstillinger

en: <p>The following three fields accept the date format options available to the php date() function. <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time" target="_blank">Learn how to make your own date format here</a>.</p>
da: <p>Følgende tre felter accepterer dato format mulighederne som er tilgængelige i php date() function. <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time" target="_blank">Her kan du se, hvordqan du laver dine egne dato formater</a>.</p>

en: Date with year
da: Dato med årsangivelse

en: Date time separator
da: Dato og tid seperator

en: Enter the separator that will be placed between the date and time, when both are shown.
da: Indtast den seperator som skal bruges imellem dato og tidsangivelse, når de begge vises.

en: Datepicker Date Format
da: Dato format

en: Select the date format to use in datepickers
da: Vælg det dato format som skal bruges når der vælges dato

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
da: Leder du efter yderligere funktionaliteter, såsom gentagende begivenheder, custom meta, community begivenheder og billetsalg?

en: Check out the available add-ons
da: Se tilgængelige tilføjelser

en: We hope our plugin is helping you out.
da: Vi håber du er glad for vores plugin.

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
da: Det bedste vi ved er at få anerkendelse. Hvis du tænker "Wow, jeg er imponeret! Jeg burde takke Modern Tribe for deres arbejde.", så tilføj et lille link til The Events Calendar i bunden af din kalender.

en: See an example of the link
da: Se eksempel på link

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
da: Det bedste vi ved er at få anerkendelse. Hvis du tænker "Wow, jeg er imponeret! Jeg burde takke Modern Tribe for deres arbejde.", så tilføj et lille link til The Events Calendar i bunden af din kalender.

en: Show The Events Calendar link
da: Tilføj link til The Events Calendar

en: Denmark
da: Danmark

en: General Settings
da: Generelle indstillinger

en: Default currency symbol
da: Standardsymbol for valuta

en: Set the default currency symbol for event costs. Note that this only impacts future events, and changes made will not apply retroactively.
da: Indstil standardsymbolet for valuta til prisen for deltagelse i begivenheder. En ændring af denne indstilling påvirker kun fremtidige begivenheder.

en: Currency symbol follows value
da: Møntfodssymbol følger værdi

en: The currency symbol normally precedes the value. Enabling this option positions the symbol after the value.
da: Møntfodssymbolet vises normalt foran værdien. Aktivering af denne valgmulighed viser symbolet efter værdien.

en: Miscellaneous Settings
da: Avancerede indstillinger

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
da: Debug information gemmes normal i din servers PHP error log. Ønsker du at se debug informationer i din browser, anbefaler vi at du installerer %s og leder efter "Tribe" blandt debug informationerne.
