Event Tickets - en to fr translation catalogue (327 entries)

en: Cancel
fr: Annuler

en: Advanced Post Manager
fr: Gestionnaire d'articles avancé

en:  and
fr: , et

en: Community Events
fr: Événements de la communauté

en: Facebook Events
fr: Evénements Facebook

[ctx: not available]
en: n/a
fr: nd

en: You need to upgrade!
fr: Vous devez mettre à jour !

en: You are up to date!
fr: Vous avez la dernière version !

en: Latest Version:
fr: Dernière version :

en: Requires:
fr: Requiert :

en: License Key
fr: Clé de licence

en: A valid license key is required for support and updates
fr: Une clé de licence valide est nécessaire pour le support et les mises à jour

en: License key(s) updated.
fr: Clé(s) de licence mise(s) à jour.

en: unknown date
fr: date inconnue

en: Sorry, key validation server is not available.
fr: Désolé, le serveur de validation des clés n'est pas disponible.

en: Sorry, this key is expired.
fr: Désolé, cette clé a expiré.

en: Sorry, this key is out of installs.
fr: Désolé, cette clé ne peut pas être utilisée pour d'autres installations.

en: Why am I seeing this message?
fr: Pourquoi ce message apparaît-il ?

en: Sorry, this key is not valid.
fr: Désolé, cette clé ne est pas valide.

en: Valid Key! Expires on %s
fr: Clé valide ! Expire le %s

en: French Polynesia
fr: Polynésie Française

en: French Southern Territories
fr: Territoires d'Outre-Mer

en: Gambia
fr: Gambie

en: Georgia
fr: Géorgie

en: Germany
fr: Allemagne

en: Greece
fr: Grèce

en: Greenland
fr: Groenland

en: Grenada
fr: Grenade

en: Guinea
fr: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr: Guinée-Bissau

en: Haiti
fr: Haïti

en: Holy See (Vatican City State)
fr: Saint Siège (État du Vatican)

en: Hungary
fr: Hongrie

en: More...
fr: Plus...

en: Iceland
fr: Islande

en: India
fr: Inde

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: Iran (Islamic Republic Of)
fr: Iran (République islamique d')

en: Iraq
fr: Irak

en: Ireland
fr: Irlande

en: Premium Add-Ons
fr: Modules Premium

en: Israel
fr: Israël

en: Italy
fr: Italie

en: News and Tutorials
fr: Actu et tutoriels

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: Japan
fr: Japon

en: Jordan
fr: Jordanie

en: Network Settings
fr: Réglages du réseau

en: This is where all of the global network settings for Modern Tribe's The Events Calendar can be modified.
fr: C'est ici que tous les réglages généraux de l'extension The Events Calendar de Modern Tribe peuvent être modifiés.

en: Hide the following settings tabs on every site:
fr: Masquer les onglets de réglages suivants sur chaque site :

en: Korea, Democratic People's Republic Of
fr: Corée, République populaire démocratique

en: Tickets
fr: Billets

en: Order #
fr: N° de commande

en: Kuwait
fr: Koweït

en: Order Status
fr: Statut de la commande

en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizstan

en: Purchaser name
fr: Nom de l'acheteur

en: Lao People's Democratic Republic
fr: Laos, République démocratique populaire

en: Purchaser email
fr: Email de l'acheteur

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Ticket type
fr: Type de ticket

en: Lebanon
fr: Liban

en: Ticket #
fr: N° du ticket

en: Security Code
fr: Code de sécurité

en: Check in
fr: Enregistrement du participant

en: Libya
fr: Libye

en: Undo Check in
fr: Annuler l'enregistrement

en: Print
fr: Imprimer

en: Lithuania
fr: Lituanie

en: Export
fr: Exporter

en: Macau
fr: Macao

en: Filter by purchaser name, ticket #, order # or security code
fr: Filtrer par nom de l'acheteur, numéro de billet, numéro de commande ou code de sécurité

en: Macedonia
fr: Macédoine

en: Delete
fr: Supprimer

en: Ticket header image
fr: Image d'en-tête du ticket

en: Set as ticket header
fr: Définir en tant qu'en-tête de ticket

en: Marshall Islands
fr: Marshall, Îles

en: Your ticket has been saved.
fr: Votre ticket a été sauvegardé.

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Your ticket has been deleted.
fr: Votre ticket a été supprimé.

en: Mauritius
fr: Maurice, Île

en: See who purchased tickets to this event
fr: Voir qui a acheté des tickets pour cet événement

en: Attendees
fr: Participants

en: Mexico
fr: Mexique

en: You need to select a user or type a valid email address
fr: Vous devez sélectionner un utilisateur ou insérer une adresse email valide

en: Micronesia, Federated States Of
fr: Micronésie, États fédérés de

en: Sending...
fr: Envoi...

en: Moldova, Republic Of
fr: Moldavie, République de

en: Columns
fr: Colonnes

en: You can use Screen Options to select which columns you want to see. The selection works in the table below, in the email, for print and for the CSV export.
fr: Vous pouvez utiliser les options d'écran pour sélectionner quelle colonne vous souhaitez rendre visibles. La sélection fonctionne pour le tableau ci-dessous, pour l'email, l'impression et pour l'export CSV.

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: Yes
fr: Oui

en: Montenegro
fr: Monténégro

en: attendees
fr: participants

en: Attendee List for: %s
fr: Liste de participants pour : %s

en: Event Details
fr: Détails de l'événement

en: Start Date / Time:
fr: Date/heure de début :

en: Namibia
fr: Namibie

en: End Date / Time:
fr: Date/heure de fin :

en: Address:
fr: Adresse :

en: Nepal
fr: Népal

en: Phone:
fr: Téléphone :

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: Website:
fr: Site Web :

en: Netherlands Antilles
fr: Antilles néerlandaises

en: New Caledonia
fr: Nouvelle Calédonie

en: New Zealand
fr: Nouvelle Zélande

en: Finalized:
fr: Finalisé :

en: Awaiting review:
fr: En attente de révision :

en: Checked in:
fr: Participants enregistrés :

en: Send the attendee list by email
fr: Envoyer la liste des participants par email

en: Select a User:
fr: Sélectionner un utilisateur :

en: Select...
fr: Sélectionner...

en: Northern Mariana Islands
fr: Mariannes du Nord, Îles

en: or
fr: ou

en: Norway
fr: Norvège

en: Email Address:
fr: Adresse Email :

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit in %s
fr: Modifier dans %s

en: View
fr: Voir

en: Sold %d
fr: %d vendus

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie Nouvelle Guinée

en: This event was created using Community Events. Are you sure you want to sell tickets for it?
fr: Cet événement a été crée avec Community Events. Êtes-vous sûr de vouloir vendre des tickets pour cet événement ?

en: Peru
fr: Pérou

en: Upload image for the ticket header
fr: Transférer image pour l'en-tête du ticket

en: The maximum image size in the email will be 580px wide by any height, and then scaled for mobile. If you would like "retina" support use an image sized to 1160px wide.
fr: La taille maximum d'une image à insérer dans les mails est de 580px de large (hauteur indifférente), elles seront mis à l'échelle pour les mobiles. Si vous souhaitez le support "retina", utilisez une image de 1160px de large.

en: Select an Image
fr: Sélectionner une image

en: Poland
fr: Pologne

en: Remove
fr: Supprimer

en: Add new ticket
fr: Ajouter nouveau ticket

en: Edit ticket
fr: Modifier ticket

en: Sell using:
fr: Vendre en utilisant :

en: Reunion
fr: Réunion

en: Ticket Name:
fr: Titre du ticket :

en: Romania
fr: Roumanie

en: Ticket Description:
fr: Description du ticket :

en: Russian Federation
fr: Russie, Fédération de

en: Price:
fr: Prix :

en: (0 or empty for free tickets)
fr: (0 ou vide pour des billets gratuits)

en: Saint Kitts And Nevis
fr: Saint Kitts et Nevis

en: Sale Price:
fr: Prix de vente

en: Saint Lucia
fr: Sainte Lucie

en: (Current sale price - this can be managed via the product editor)
fr: (Prix de vente actuel - ceci peut être géré via l'éditeur de produit)

en: Saint Vincent And The Grenadines
fr: Saint Vincent et les Grenadines

en: Start sale:
fr: Début de la vente :

en: End sale:
fr: Fin de la vente :

en: San Marino
fr: Saint-Marin

en: Sao Tome And Principe
fr: Sao Tomé et Principe

en: Save this ticket
fr: Enregistrer ce billet

en: Saudi Arabia
fr: Arabie Saoudite

en: Senegal
fr: Sénégal

en: Serbia
fr: Serbie

en: Singapore
fr: Singapour

en: Slovakia (Slovak Republic)
fr: Slovaquie (République Slovaque)

en: (%d awaiting review) | (%d awaiting review)
fr[0]: (%d en attente de révision)
fr[1]: (%d en attente de révision)

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: Solomon Islands
fr: Salomon, Îles

en: Somalia
fr: Somalie

en: Attendee List
fr: Liste de participants

en: South Africa
fr: Afrique du Sud

en: Your tickets
fr: Vos tickets

en: Ticket Type
fr: Type de ticket

en: Spain
fr: Espagne

en: Purchaser
fr: Acheteur

en: St. Helena
fr: Sainte-Hélène

en: Event Add-Ons
fr: Modules d'événement

en: St. Pierre And Miquelon
fr: St. Pierre et Miquelon

en: This calendar is powered by The Events Calendar.
fr: Ce calendrier est généré par The Events Calendar.

en: Sudan
fr: Soudan

en: Email:
fr: Courriel :

en: Invalid field type specified
fr: Type de champ spécifié invalide

en: No radio options specified
fr: Aucune option sélectionnée

en: No checkbox options specified
fr: Aucune case cochée

en: Sweden
fr: Suède

en: No select options specified
fr: Aucune option sélectionnée dans la liste déroulante

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Syrian Arab Republic
fr: République arabe syrienne

en: Events
fr: Événements

en: Taiwan
fr: Taïwan

en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

en: Settings
fr: Préférences

en: Tanzania, United Republic Of
fr: Tanzanie, République unie de

en: Events Settings
fr: Réglages d'événements

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: %s Settings
fr: Préférences %s

en: You've requested a non-existent tab.
fr: L'onglet demandé n'existe pas.

en: Save Changes
fr: Sauvegarder les modifications

en: You don't have permission to do that.
fr: Vous n'avez pas la permission d'effectuer ceci.

en: Trinidad And Tobago
fr: Trinidad et Tobago

en: The request was sent insecurely.
fr: La requête a été envoyée de manière non sécurisée.

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: The request wasn't sent from this tab.
fr: La requête n'a pas été envoyée depuis cet onglet.

en: Turkey
fr: Turquie

en: Your form had the following errors:
fr: Votre formulaire contiens les erreurs suivantes :

en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

en: None of your settings were saved. Please try again.
fr: Aucun de vos réglages n'a été sauvegardé. Merci de réessayer.

en: Turks And Caicos Islands
fr: Turques-et-Caïques, Îles

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
fr[0]: Le réglage ci-dessus n&#39;a pas été enregistré. Les autres paramètres ont été correctement enregistrés.
fr[1]: Les réglages ci-dessus n&#39;ont pas été enregistrés. Les autres paramètres ont été correctement enregistrés.

en: Settings saved.
fr: Réglages sauvegardés.

en: Uganda
fr: Ouganda

en: General
fr: Général

en: Display
fr: Affichage

en: United Arab Emirates
fr: Émirats arabes unis

en: Help
fr: Aide

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: Network
fr: Réseau

en: United States Minor Outlying Islands
fr: Îles mineures éloignées des États-Unis

en: Licenses
fr: Licences

en: There are no fields setup for this tab yet.
fr: Il n'y a pas encore de configuration de champs pour cet onglet.

en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

en: System Information
fr: Informations sur le système

en: Viet Nam
fr: Vietnam

en: Unknown or not set
fr: Inconnu ou non défini

en: Rewrite rules were purged on load of this help page. Chances are there is a rewrite rule flush occurring in a plugin or theme!
fr: Les règles de réécriture (Rewrite) ont été purgées lors du chargement de cette page d'aide. Il y a probablement un vidage des règles de Rewrite provoqué par une extension ou un thème.

en: Invalid or incomplete field passed
fr: Le champ transmis est incomplet ou incorrect

en: Wallis And Futuna Islands
fr: Îles Wallis et Futuna

en: Field ID:
fr: Identifiant du dhamp :

en: Western Sahara
fr: Sahara occidental

en: Non-existant field validation function passed
fr: La fonction de validation du champ transmis n'existe pas

en: Yemen
fr: Yémen

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
fr: avec le nom de la fonction :

en: Zambia
fr: Zambie

en: %s must contain numbers and letters only
fr: %s doit contenir des chiffres et des lettres seulement

en: %s must contain numbers, letters and dots only
fr: %s doit contenir uniquement des chiffres, lettres et points

en: %s must be a positive number.
fr: %s doit être un nombre positif.

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
fr: %s doit être un permalien valide (nombre, lettres, tirets et tirets de soulignement).

en: %s must be a valid absolute URL.
fr: %s doit être une URL absolue valide.

en: %s must have a value that's part of its options.
fr: %s doit être une valeur qui fait parti de ses options.

en: California
fr: Californie

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
fr: Échec de validation de la comparaison : aucune valeur de comparaison fournie pour le champ %s

en: %s cannot be the same as %s.
fr: %s ne peut être identique à %s.

en: %s cannot be a duplicate
fr: %s ne doit pas être en double

en: %s must be a number or percentage.
fr: %s doit être un nombre ou un pourcentage.

en: District of Columbia
fr: District de Columbia

en: %s must be a number between 0 and 21.
fr: %s doit être un nombre entre 0 et 21.

en: Florida
fr: Floride

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
fr: %s doit contenir seulement des lettres, nombres, tirets, apostrophes et espaces.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
fr: %s doit comporter des lettres, espaces, apostrophes et tirets.

en: %s must consist of 5 numbers.
fr: %s doit comprendre au moins 5 chiffres.

en: %s must be a phone number.
fr: %s doit être un numéro de téléphone.

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
fr: La liste de pays doit être formatée avec un pays par ligne et avec le format suivant: <br>FR, France <br> UK, United Kingdom.

en: Select a Country:
fr: Choisissez un pays :

en: United States
fr: USA

en: Louisiana
fr: Louisiane

en: Albania
fr: Albanie

en: Algeria
fr: Algérie

en: American Samoa
fr: Samoa américaines

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Antigua And Barbuda
fr: Antigua et Barbuda

en: Armenia
fr: Arménie

en: Austria
fr: Autriche

en: New Mexico
fr: Nouveau Mexique

en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

en: North Carolina
fr: Caroline du Nord

en: North Dakota
fr: Dakota du Nord

en: Barbados
fr: Barbade

en: Belarus
fr: Bélarus

en: Belgium
fr: Belgique

en: Pennsylvania
fr: Pennsylvanie

en: Benin
fr: Bénin

en: South Carolina
fr: Caroline du Sud

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: South Dakota
fr: Dakota du Sud

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: Bosnia And Herzegowina
fr: Bosnie-Herzégovine

en: Bouvet Island
fr: Île Bouvet

en: Virginia
fr: Virginie

en: Brazil
fr: Brésil

en: British Indian Ocean Territory
fr: Territoire britannique de l'Océan indien

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Tribe Event Add-Ons
fr: Modules Tribe Event

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Last Update
fr: Dernière mise à jour

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: Date Format Settings
fr: Paramètres de format de date

en: <p>The following three fields accept the date format options available to the php date() function. <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time" target="_blank">Learn how to make your own date format here</a>.</p>
fr: <p>Les trois champs suivants acceptent les options de format de date disponible pour la fonction PHP date(). <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time" target="_blank">Apprenez à créer votre propre format de date ici</a>.</p>

en: Cape Verde
fr: Cap vert

en: Date with year
fr: Date avec année

en: Cayman Islands
fr: Îles Caïmans

en: Central African Republic
fr: République Centrafricaine

en: Chad
fr: Tchad

en: Chile
fr: Chili

en: China
fr: Chine

en: Christmas Island
fr: Île Christmas

en: Date time separator
fr: Séparateur de dates et d'heures

en: Enter the separator that will be placed between the date and time, when both are shown.
fr: Entrez le séparateur qui sera placé entre la date et l&#39;heure lorsque les deux sont indiquées.

en: Colombia
fr: Colombie

en: Comoros
fr: Comores

en: Datepicker Date Format
fr: Format de date du sélecteur de date

en: Congo, The Democratic Republic Of The
fr: Congo, République démocratique du

en: Select the date format to use in datepickers
fr: Sélectionnez le format de date à utiliser dans le sélecteur de date

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
fr: Vous cherchez d'autres fonctionnalités comme les événements récurrents, les méta-données personnalisées, les événements communautaires, la vente de billets et plus encore ?

en: Check out the available add-ons
fr: Consultez les modules disponibles

en: Cote D'Ivoire
fr: Côte d'Ivoire

en: We hope our plugin is helping you out.
fr: Nous espérons que notre plugin vous est utile.

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
fr: Croatie (Nom local : Hrvatska)

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
fr: Pensez-vous que « Waouh ! Ce plugin est génial ! Je devrais remercier Modern Tribe pour tous leurs efforts. » Le meilleur des remerciements que nous souhaitons est de la reconnaissance. Ajouter un petit lien en bas de votre calendrier qui redirige sur le site du projet Events Calendar.

en: See an example of the link
fr: Voir un exemple de lien

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
fr: Vous vous dites « Waouh ! Ce plugin est génial ! Je devrais remercier Modern Tribe pour tous ses efforts. » La meilleure façon de nous remercier, c'est de dire que ça vient de nous. Ajoutez un petit lien en bas de votre calendrier qui redirige sur le site du projet The Events Calendar.

en: Czech Republic
fr: République Tchèque

en: Show The Events Calendar link
fr: Afficher le lien de The Event Calendar

en: Denmark
fr: Danemark

en: General Settings
fr: Réglages généraux

en: Dominica
fr: Dominique

en: Dominican Republic
fr: Répubilque dominicaine

en: Default currency symbol
fr: Symbole de devise par défaut

en: East Timor
fr: Timor oriental

en: Set the default currency symbol for event costs. Note that this only impacts future events, and changes made will not apply retroactively.
fr: Utilisez le symbole de devise par défaut pour les coûts des événements. Veuillez noter que cela concernera seulement les événements à venir : les changements effectués ne s'appliquerons pas rétroactivement.

en: Ecuador
fr: Équateur

en: Currency symbol follows value
fr: Placer le symbole de devise après la valeur

en: Egypt
fr: Égypte

en: The currency symbol normally precedes the value. Enabling this option positions the symbol after the value.
fr: Par défaut, le symbole monétaire précède la valeur. Si vous cochez cette option, le symbole sera placé après la valeur.

en: Miscellaneous Settings
fr: Paramètres divers

en: Equatorial Guinea
fr: Guinée équatoriale

en: Eritrea
fr: Érythrée

en: Estonia
fr: Estonie

en: Ethiopia
fr: Éthiopie

en: Falkland Islands (Malvinas)
fr: Falkland (Iles Malouines)

en: Debug mode
fr: Mode de débogage

en: Faroe Islands
fr: Féroé, Îles

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
fr: Activer cette option pour enregistrer les informations de débogage. Par défauts les informations seront enregistrés sur le ficher d'enregistrement de votre serveur PHP (Error Log). Si vous souhaitez voir les messages du journal sur votre navigateur, nous vous recommandons d'installer %s et de rechercher l'onglet "Tribe" dans la sortie de débogage.

en: Fiji
fr: Fidji

en: Debug Bar Plugin
fr: Plugin Debug Bar

en: Finland
fr: Finlande

en: France, Metropolitan
fr: France Métropolitaine

en: French Guiana
fr: Guyane Française
