Event Tickets - en to hu translation catalogue (359 entries)

en: Cancel
hu: Mégse

en:  and
hu: és

en: Community Events
hu: Közösségi események

en: You need to upgrade!
hu: Frissítés szükséges!

en: You are up to date!
hu: Naprakész vagy!

en: Latest Version:
hu: Legújabb verzió:

en: Requires:
hu: Szükséges:

en: License Key
hu: Licensz kulcs

en: A valid license key is required for support and updates
hu: Egy érvényes licenc szükséges a támogatáshoz és frissítésekhez

en: License key(s) updated.
hu: Licenc kulcs(ok) frissítve.

en: unknown date
hu: ismeretlen dátum

en: Sorry, key validation server is not available.
hu: Sajnáljuk, de a kulcs érvényességét ellenőrző kiszolgáló nem elérhető.

en: Sorry, this key is expired.
hu: Sajnáljuk, de ez a kulcs lejárt.

en: Sorry, this key is out of installs.
hu: Sajnáljuk, de ez a kulcs elérte a telepítések maximális számát.

en: Why am I seeing this message?
hu: Miért jelent meg ez az üzenet

en: Sorry, this key is not valid.
hu: Sajnáljuk, de ez kulcs nem érvényes.

en: Valid Key! Expires on %s
hu: Érvényes kulcs! Lejár ekkor: %s

en: French Polynesia
hu: Francia Polinézia

en: French Southern Territories
hu: Francia Déli Területek

en: Georgia
hu: Grúzia

en: Germany
hu: Németország

en: Ghana
hu: Ghána

en: Gibraltar
hu: Gibraltár

en: Greece
hu: Görögország

en: Greenland
hu: Grönland

en: Guinea-Bissau
hu: Bissau-Guinea

en: Heard And Mc Donald Islands
hu: Heard és McDonald-szigetek

en: Holy See (Vatican City State)
hu: Apostoli Szentszék (Vatikáni Városállam)

en: Honduras
hu: Hondurasz

en: Hong Kong
hu: Hongkong

en: Hungary
hu: Magyarország

en: More...
hu: Tovább...

en: Iceland
hu: Izland

en: Indonesia
hu: Indonézia

en: Iran (Islamic Republic Of)
hu: Iráni Iszlám Köztársaság

en: Iraq
hu: Irak

en: Ireland
hu: Írország

en: Premium Add-Ons
hu: Prémium kiegészítők

en: Israel
hu: Izrael

en: Italy
hu: Olaszország

en: News and Tutorials
hu: Hírek és segédletek

en: Japan
hu: Japán

en: Jordan
hu: Jordánia

en: Kazakhstan
hu: Kazahsztán

en: Network Settings
hu: Hálózati beállítások

en: This is where all of the global network settings for Modern Tribe's The Events Calendar can be modified.
hu: Itt a Modern Tribe The Events Calendar bővítmény összes hálózati beállítása módosítható.

en: Hide the following settings tabs on every site:
hu: A következő beállítások elrejtése minden oldalon:

en: Korea, Democratic People's Republic Of
hu: Koreai Demokratikus Népköztársaság

en: Tickets
hu: Jegyek

en: Korea, Republic Of
hu: Koreai Köztársaság

en: Order #
hu: Rendelés #

en: Kuwait
hu: Kuvait

en: Order Status
hu: Rendelés állapota

en: Kyrgyzstan
hu: Kirgizisztán

en: Purchaser name
hu: Vevő neve

en: Lao People's Democratic Republic
hu: Laosz

en: Purchaser email
hu: Vevő e-mail címe

en: Latvia
hu: Lettország

en: Ticket type
hu: Jegy típusa

en: Lebanon
hu: Libanon

en: Ticket #
hu: Jegy #

en: Security Code
hu: Biztonsági kód

en: Liberia
hu: Libéria

en: Check in
hu: Bejelentkezés

en: Libya
hu: Líbia

en: Undo Check in
hu: Bejelentkezés visszavonása

en: Print
hu: Nyomtatás

en: Lithuania
hu: Litvánia

en: Luxembourg
hu: Luxemburg

en: Export
hu: Export:

en: Macau
hu: Makaó

en: Filter by purchaser name, ticket #, order # or security code
hu: Szűrés vásárló neve, jegy #, rendelés # vagy biztonsági kód alapján

en: Macedonia
hu: Macedónia

en: Delete
hu: Törlés

en: Madagascar
hu: Madagaszkár

en: Ticket header image
hu: Jegy fejlécének képe

en: Set as ticket header
hu: Beállítás jegy fejléceként

en: Malaysia
hu: Malajzia

en: Maldives
hu: Maldív-szigetek

en: Malta
hu: Málta

en: Marshall Islands
hu: Marshall-szigetek

en: Your ticket has been saved.
hu: A jegyed elmentve.

en: Mauritania
hu: Mauritánia

en: Your ticket has been deleted.
hu: A jegyed törölve.

en: Mauritius
hu: Mauríciusz

en: See who purchased tickets to this event
hu: Nézd meg, hogy kik vásároltak már jegyet ehhez az eseményhez

en: Attendees
hu: Résztvevők

en: Mexico
hu: Mexikó

en: You need to select a user or type a valid email address
hu: Ki kell választanod egy felhasználót vagy érvényes e-mail címet kell beírnod

en: Micronesia, Federated States Of
hu: Mikronéziai Szövetségi Államok

en: Sending...
hu: Küldés ...

en: Moldova, Republic Of
hu: Moldáviai Köztársaság

en: Columns
hu: Oszlopok

en: Monaco
hu: Monakó

en: You can use Screen Options to select which columns you want to see. The selection works in the table below, in the email, for print and for the CSV export.
hu: Használhatod a képernyő beállításait a megtekinteni kívánt oszlopok kiválasztáshoz. A kiválasztás az alábbi táblában működik, az e-mailben, a nyomtatáshoz és a CSV exportáláshoz.

en: Mongolia
hu: Mongólia

en: Yes
hu: Igen

en: Montenegro
hu: Montenegró

en: attendees
hu: résztvevők

en: Attendee List for: %s
hu: Résztvevők listája ehhez: %s

en: Morocco
hu: Marokkó

en: Mozambique
hu: Mozambik

en: Event Details
hu: Esemény adatai

en: Myanmar
hu: Mianmar

en: Start Date / Time:
hu: Kezdés dátuma / ideje:

en: Namibia
hu: Namíbia

en: End Date / Time:
hu: Befejezés dátuma / ideje:

en: Address:
hu: Cím:

en: Nepal
hu: Nepál

en: Phone:
hu: Telefon:

en: Netherlands
hu: Hollandia

en: Website:
hu: Honlap:

en: Netherlands Antilles
hu: Holland Antillák

en: New Caledonia
hu: Új-Kaledónia

en: New Zealand
hu: Új-Zéland

en: Finalized:
hu: Véglegesített:

en: Awaiting review:
hu: Ellenőrzésre vár:

en: Checked in:
hu: Bejelentkezve:

en: Nigeria
hu: Nigéria

en: Send the attendee list by email
hu: Résztvevők listájának küldése e-mailben

en: Select a User:
hu: Válassz felhasználót:

en: Norfolk Island
hu: Norfolk-sziget

en: Select...
hu: Válassz egyet...

en: Northern Mariana Islands
hu: Északi-Mariana-szigetek

en: or
hu: vagy

en: Norway
hu: Norvégia

en: Email Address:
hu: E-mail cím:

en: Oman
hu: Omán

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Pakistan
hu: Pakisztán

en: Edit in %s
hu: %s szerkesztése

en: View
hu: Megtekintés

en: Sold %d
hu: Eladva %d

en: Papua New Guinea
hu: Pápua Új-Guinea

en: This event was created using Community Events. Are you sure you want to sell tickets for it?
hu: Az esemény a Community Events használatával készült. Biztos elkezded a jegyek árusítását az eseményre?

en: Upload image for the ticket header
hu: Tölts fel képet a jegy fejlécéhez

en: Philippines
hu: Fülöp-szigetek

en: The maximum image size in the email will be 580px wide by any height, and then scaled for mobile. If you would like "retina" support use an image sized to 1160px wide.
hu: Az e-mailben használható maximális képszélesség 580 pixel lesz bármely magasság mellett, majd át lesz méretezve mobiltelefon kijelzőkre. Ha "retina" támogatású megjelenést szeretnél használj 160 pixel széles képet.

en: Pitcairn
hu: Pitcairn-szigetek

en: Select an Image
hu: Válassz ki egy képet

en: Poland
hu: Lengyelország

en: Remove
hu: Törlés

en: Portugal
hu: Portugália

en: Add new ticket
hu: Új jegy hozzáadása

en: Edit ticket
hu: Jegy szerkesztése

en: Qatar
hu: Katar

en: Sell using:
hu: Eladás a következő használatával:

en: Reunion
hu: Réunion

en: Ticket Name:
hu: Jegy neve:

en: Romania
hu: Románia

en: Ticket Description:
hu: Jegy leírása:

en: Russian Federation
hu: Orosz Föderáció

en: Price:
hu: Ár:

en: Rwanda
hu: Ruanda

en: (0 or empty for free tickets)
hu: (írj be 0-át vagy hagyd üresen ingyenes eseményekhez)

en: Saint Kitts And Nevis
hu: Saint Kitts és Nevis

en: Sale Price:
hu: Eladási ár:

en: (Current sale price - this can be managed via the product editor)
hu: (Aktuális eladási ár - ezt az szerkesztő kezeli)

en: Saint Vincent And The Grenadines
hu: Saint Vincent és a Grenadine-szigetek

en: Start sale:
hu: Eladás kezdete:

en: Samoa
hu: Szamoa

en: End sale:
hu: Eladás vége:

en: San Marino
hu: San Marino Köztársaság

en: Sao Tome And Principe
hu: Sao Tome és Principe

en: Save this ticket
hu: Jegy mentése

en: Saudi Arabia
hu: Szaúd-Arábia

en: Senegal
hu: Szenegál

en: Serbia
hu: Szerbia

en: Seychelles
hu: Seychelle-szigetek

en: Singapore
hu: Szingapúr

en: Slovakia (Slovak Republic)
hu: Szlovákia

en: (%d awaiting review) | (%d awaiting review)
hu[0]: (%d vár ellenőrzésre)
hu[1]: (%d vár ellenőrzésre)

en: Slovenia
hu: Szlovénia

en: Solomon Islands
hu: Salamon-szigetek

en: Somalia
hu: Szomália

en: Attendee List
hu: Résztvevők listájára

en: South Africa
hu: Dél-Afrika

en: Your tickets
hu: Jegyeid

en: South Georgia, South Sandwich Islands
hu: Dél-Georgia és Déli-Sandwich-szigetek

en: Ticket Type
hu: Jegy típusa

en: Spain
hu: Spanyolország

en: Purchaser
hu: Vásárló

en: Sri Lanka
hu: Srí Lanka

en: St. Helena
hu: Szent Ilona

en: Event Add-Ons
hu: Esemény kiegészítők

en: St. Pierre And Miquelon
hu: Saint-Pierre és Miquelon

en: This calendar is powered by The Events Calendar.
hu: Ez a naptár a The Events Calendar bővítménnyel készült.

en: Sudan
hu: Szudán

en: Suriname
hu: Suriname Köztársaság

en: Email:
hu: E-mail:

en: Invalid field type specified
hu: Érvénytelen mező típus lett megadva

en: Svalbard And Jan Mayen Islands
hu: Svalbard- és Jan Mayen-szigetek

en: No radio options specified
hu: Nincs megadva rádió gomb lehetőség

en: Swaziland
hu: Szváziföld

en: No checkbox options specified
hu: Nincs megadva jelölőnégyzet lehetőség

en: Sweden
hu: Svédország

en: No select options specified
hu: Nincs megadva választási lehetőség

en: Switzerland
hu: Svájc

en: Syrian Arab Republic
hu: Szíriai Arab Köztársaság

en: Events
hu: Események

en: Taiwan
hu: Tajvan

en: Tajikistan
hu: Tádzsikisztán

en: Settings
hu: Beállítások

en: Tanzania, United Republic Of
hu: Tanzániai Egyesült Köztársaság

en: Events Settings
hu: Események beállításai

en: Thailand
hu: Thaiföld

en: %s Settings
hu: %s beállítások

en: You've requested a non-existent tab.
hu: Az általad kért lap nem létezik.

en: Tokelau
hu: Tokelau-szigetek

en: Tonga
hu: Tongai Királyság

en: You don't have permission to do that.
hu: Ehhez nincs jogosultságod.

en: Trinidad And Tobago
hu: Trinidad és Tobago

en: The request was sent insecurely.
hu: A kérés nem biztonságosan lett elküldve.

en: Tunisia
hu: Tunézia

en: The request wasn't sent from this tab.
hu: A kérés nem lett elküldve erről a lapról.

en: Turkey
hu: Törökország

en: Your form had the following errors:
hu: Az űrlap a következő hibákat tartalmazza:

en: Turkmenistan
hu: Türkmenisztán

en: None of your settings were saved. Please try again.
hu: A beállítások mentése nem sikerült. Kérjük, próbáld újra.

en: Turks And Caicos Islands
hu: Turks- és Caicos-szigetek

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
hu[0]: A fenti beállítást nem sikerült menteni. A többi beállítás mentése sikeresen megtörtént.
hu[1]: A fenti beállításokat nem sikerült menteni. A többi beállítás mentése sikeresen megtörtént.

en: Settings saved.
hu: Beállítások elmentve.

en: General
hu: Általános

en: Ukraine
hu: Ukrajna

en: Display
hu: Megjelenít

en: United Arab Emirates
hu: Egyesült Arab Emírségek

en: Help
hu: Súgó

en: United Kingdom
hu: Egyesült Királyság

en: Network
hu: Hálózat

en: United States Minor Outlying Islands
hu: Az Egyesült Államok külbirtokai

en: Licenses
hu: Licenszek

en: There are no fields setup for this tab yet.
hu: Erre a lapra még nincsenek mezők beállítva.

en: Uzbekistan
hu: Üzbegisztán

en: System Information
hu: Rendszerinformáció

en: Viet Nam
hu: Vietnam

en: Unknown or not set
hu: Ismeretlen vagy nincs beállítva

en: Virgin Islands (British)
hu: Virgin-szigetek (Brit)

en: Virgin Islands (U.S.)
hu: Virgin-szigetek (USA)

en: Invalid or incomplete field passed
hu: Érvénytelen vagy hiányos mező lett átadva

en: Wallis And Futuna Islands
hu: Wallis- és Futuna-szigetek

en: Field ID:
hu: Mező ID:

en: Western Sahara
hu: Nyugat-Szahara

en: Non-existant field validation function passed
hu: Nemlétező mező érvényesítés

en: Yemen
hu: Jemen

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
hu: ezzel:

en: %s must contain numbers and letters only
hu: %s csak számokat és betűket tartalmazhat.

en: %s must contain numbers, letters and dots only
hu: %s csak számokat, betűket és pontokat tartalmazhat

en: %s must be a positive number.
hu: %s csak pozitív szám lehet.

en: Alaska
hu: Alaszka

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
hu: %s csak érvényes előtag lehet: szám, betű, kötőjel, alávonás.

en: %s must be a valid absolute URL.
hu: %s csak érvényes URL lehet.

en: %s must have a value that's part of its options.
hu: %s csak olyan értéket vehet fel, amit a lehetőségei tartamaznak.

en: California
hu: Kalifornia

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
hu: Az összehasonlítás érvényesítése sikertelen volt, mert nem lett megadva összehasonlítási érték erre a mezőre: %s

en: %s cannot be the same as %s.
hu: %s nem lehet ugyan az, mint %s

en: %s cannot be a duplicate
hu: %s nem lehet duplikált

en: %s must be a number or percentage.
hu: %s csak szám vagy százalék lehet.

en: District of Columbia
hu: Columbia kerület

en: %s must be a number between 0 and 21.
hu: %s értéke csak 0 és 21 közötti szám lehet.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
hu: %s csak betűket, számokat, kötőjeleket, aposztrofokat és szóközöket tartalmazhat.

en: Hawaii
hu: Havaii

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
hu: %s csak betűket, szóközöket, aposztrofokat és kötőjeleket tartalmazhat.

en: %s must consist of 5 numbers.
hu: %s 5 számot kell, hogy tartalmazzon.

en: %s must be a phone number.
hu: %s csak telefonszám lehet.

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
hu: Egy ország soronként a következő formában: <br> US, Egyesült Államok <br> UK, Egyesült Királyság.

en: Select a Country:
hu: Válassz országot:

en: United States
hu: Egyesült Államok

en: Afghanistan
hu: Afganisztán

en: Albania
hu: Albánia

en: Algeria
hu: Algéria

en: American Samoa
hu: Amerikai Szamoa

en: Antarctica
hu: Antarktika

en: Antigua And Barbuda
hu: Antigua és Barbuda

en: Argentina
hu: Argentína

en: Armenia
hu: Örményország

en: Australia
hu: Ausztrália

en: Austria
hu: Ausztria

en: New Mexico
hu: Új-Mexikó

en: Azerbaijan
hu: Azerbajdzsán

en: Bahamas
hu: Bahama-szigetek

en: North Carolina
hu: Észak-Karolina

en: Bahrain
hu: Bahrein

en: North Dakota
hu: Észak-Dakota

en: Bangladesh
hu: Banglades

en: Belarus
hu: Fehéroroszország

en: South Carolina
hu: Dél-Karolina

en: South Dakota
hu: Dél-Dakota

en: Bhutan
hu: Bhután

en: Bolivia
hu: Bolívia

en: Bosnia And Herzegowina
hu: Bosznia-Hercegovina

en: Bouvet Island
hu: Bouvet-sziget

en: Brazil
hu: Brazília

en: British Indian Ocean Territory
hu: Brit Indiai-óceáni Terület

en: West Virginia
hu: Nyugat-Virginia

en: Brunei Darussalam
hu: Brunei

en: Bulgaria
hu: Bulgária

en: Tribe Event Add-Ons
hu: Tribe Event kiegészítők

en: Version
hu: Verzió

en: Cambodia
hu: Kambodzsa

en: Last Update
hu: Utolsó frissítés

en: Cameroon
hu: Kamerun

en: Date Format Settings
hu: Dátum formátum beállítások

en: Canada
hu: Kanada

en: <p>The following three fields accept the date format options available to the php date() function. <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time" target="_blank">Learn how to make your own date format here</a>.</p>
hu: <p>A következő három mezőben a php date()funkcióval elérhető dátum formátumokat adhatsz meg. <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time" target="_blank">Nézd meg, hogyan hozhatsz létre egyéni dátum formátumot</a>.</p>

en: Cape Verde
hu: Zöld-foki-szigetek

en: Date with year
hu: Dátum évvel

en: Cayman Islands
hu: Kajmán-szigetek

en: Central African Republic
hu: Közép-afrikai Köztársaság

en: Chad
hu: Csád

en: China
hu: Kína

en: Christmas Island
hu: Karácsony-sziget

en: Date time separator
hu: Dátum idő elválasztó

en: Cocos (Keeling) Islands
hu: Kókusz- (Keeling-)szigetek

en: Enter the separator that will be placed between the date and time, when both are shown.
hu: Add meg az elválasztót, amely a dátum és az időpont között kerül elhelyezésre.

en: Colombia
hu: Kolumbia

en: Comoros
hu: Comore-szigetek

en: Congo
hu: Kongó

en: Datepicker Date Format
hu: Dátumválasztó formátuma

en: Congo, The Democratic Republic Of The
hu: Kongói Demokratikus Köztársaság

en: Select the date format to use in datepickers
hu: A dátumválasztóknál használt dátum formátum kiválasztása.

en: Cook Islands
hu: Cook-szigetek

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
hu: További funkciókat, például ismétlődő eseményeket, egyéni mezőket, közösségi eseményeket, jegyeladási lehetőséget keresel?

en: Check out the available add-ons
hu: Nézd meg a rendelkezésre álló kiegészítőket

en: Cote D'Ivoire
hu: Elefántcsontpart

en: We hope our plugin is helping you out.
hu: Reméljük, hogy a bővítmény segítségedre lesz.

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
hu: Horvátország:

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
hu: Arra, gondolsz, hogy "Hú, ez a bővítmény csodálatos! Köszönetet kéne mondanom Modern Tribe-nak a kemény munkáért." A legnagyobb köszönet, amit kérhetünk, az az elismerés és feltüntetés. Adj hozzá egy kis szöveges linket a naptárad aljához, mely a The Events Calendar projekt honlapjára mutat.

en: Cuba
hu: Kuba

en: See an example of the link
hu: Nézz meg egy példát a linkre

en: Cyprus
hu: Ciprus

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
hu: Arra, gondolsz, hogy "Hú, ez a bővítmény csodálatos! Köszönetet kéne mondanom Modern Tribe-nak a kemény munkáért." A legnagyobb köszönet, amit kérhetünk, az az elismerés és feltüntetés. Adj hozzá egy kis szöveges linket a naptárad aljához, mely a The Events Calendar projekt honlapjára mutat.

en: Czech Republic
hu: Cseh Köztársaság

en: Show The Events Calendar link
hu: A The Events Calendar link megjelenítése

en: Denmark
hu: Dánia

en: General Settings
hu: Általános beállítások

en: Djibouti
hu: Dzsibuti

en: Dominica
hu: Dominika

en: Dominican Republic
hu: Dominikai Köztársaság

en: Default currency symbol
hu: Alapértelmezett pénznem szimbólum

en: East Timor
hu: Kelet-Timor

en: Set the default currency symbol for event costs. Note that this only impacts future events, and changes made will not apply retroactively.
hu: Állítsd be az alapértelmezett pénznem szimbólumot az események költségeihez. Vedd figyelembe, hogy ez csak a jövőbeli eseményekre lesz hatással, a korábbiakra nem.

en: Currency symbol follows value
hu: Pénznem szimbóluma az összeg után

en: Egypt
hu: Egyiptom

en: The currency symbol normally precedes the value. Enabling this option positions the symbol after the value.
hu: A pénznem szimbóluma rendszeri megelőzi az értéket. A lehetőség engedélyezésével a szimbólum az érték mögé kerül.

en: El Salvador
hu: Salvador

en: Miscellaneous Settings
hu: Egyéb beállítások

en: Equatorial Guinea
hu: Egyenlítői-Guinea

en: Estonia
hu: Észtország

en: Ethiopia
hu: Etiópia

en: Falkland Islands (Malvinas)
hu: Falkland-szigetek

en: Debug mode
hu: Debug mód

en: Faroe Islands
hu: Feröer szigetek

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
hu: Engedélyezd ezt a beállítást, hogy a hibakeresési információk naplózásra kerüljenek. Alapértelmezés szerint ez a szerver PHP hibanaplójába kerül. Ha a naplóüzeneteket a böngészőben szeretnéd megtekinteni, javasoljuk, hogy telepítsd a %s-t, és tekintsd meg a "Tribe" fület a hibakeresési kimeneten.

en: Fiji
hu: Fidzsi-szigetek

en: Debug Bar Plugin
hu: Debug Bar bővítmény

en: Finland
hu: Finnország

en: France
hu: Franciaország

en: France, Metropolitan
hu: Franciaország

en: French Guiana
hu: Francia Guyana
