Event Tickets - en to it translation catalogue (247 entries)

en: Cancel
it: Cancella

en:  and
it: e

en: Facebook Events
it: Eventi di Facebook

en: You need to upgrade!
it: Devi aggiornare!

en: You are up to date!
it: Sei aggiornato!

en: Latest Version:
it: Ultima versione:

en: Requires:
it: Requisiti:

en: WordPress
it: Wordpress

en: License Key
it: Chiave Licenza

en: A valid license key is required for support and updates
it: È necessaria una chiave di licenza valida per il supporto e aggiornamenti.

en: License key(s) updated.
it: Licenza aggiornata

en: unknown date
it: data sconosciuta

en: Sorry, key validation server is not available.
it: Siamo spiacenti, server di convalida chiave non è disponibile.

en: Sorry, this key is expired.
it: Siamo spiacenti, questa chiave è scaduta.

en: Sorry, this key is out of installs.
it: Siamo spiacenti, questa chiave non può essere più utilizzata.

en: Why am I seeing this message?
it: Perché vedo questo messaggio?

en: Sorry, this key is not valid.
it: Siamo spiacenti, questa chiave non è valida.

en: Valid Key! Expires on %s
it: Key Valido! Scade il %s

en: French Polynesia
it: Polinesia Francese

en: French Southern Territories
it: Territori Francesi del Sud

en: Germany
it: Germania

en: Greece
it: Grecia

en: Greenland
it: Groenlandia

en: Guadeloupe
it: Guadalupa

en: Guinea-Bissau
it: Guinea Equatoriale

en: Holy See (Vatican City State)
it: Santa Sede (Città del Vaticano)

en: Hungary
it: Ungheria

en: More...
it: Maggiori informazioni...

en: Iceland
it: Islanda

en: Ireland
it: Irlanda

en: Premium Add-Ons
it: Add-on Premium

en: Israel
it: Israele

en: Italy
it: Italia

en: News and Tutorials
it: Notizie e tutorial

en: Japan
it: Giappone

en: Jordan
it: Giordania

en: Network Settings
it: Impostazioni di rete

en: This is where all of the global network settings for Modern Tribe's The Events Calendar can be modified.
it: Questa pagina è dove tutte le impostazioni di rete di The Events Calendar di Moden Tribe possono essere modificate.

en: Hide the following settings tabs on every site:
it: Nascondi i seguenti tab di impostazioni in ogni sito:

en: Tickets
it: Biglietti

en: Order #
it: Ordine #

en: Order Status
it: Stato Ordine

en: Purchaser name
it: Nome Acquirente

en: Lao People's Democratic Republic
it: Repubblica democratica popolare del Laos

en: Purchaser email
it: Email Acquirente

en: Latvia
it: Lettonia

en: Ticket type
it: Typo biglietto

en: Lebanon
it: Libano

en: Ticket #
it: Biglietto #

en: Security Code
it: Codice Sicurezza

en: Check in
it: Check-in

en: Libya
it: Libia

en: Undo Check in
it: Annulla Check-in

en: Print
it: Stampa

en: Lithuania
it: Lituania

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: Export
it: Esporta

en: Filter by purchaser name, ticket #, order # or security code
it: Filtra in base al nome dell'acquirente, biglietto #, ordine # o codice di sucurezza

en: Delete
it: Elimina

en: Ticket header image
it: Intestazione immagine biglietto

en: Set as ticket header
it: Imposta come intestazione del biglietto

en: Malaysia
it: Malesia

en: Maldives
it: Maldive

en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

en: Martinique
it: Martinica

en: Your ticket has been saved.
it: Il tuo biglietto è stato salvato

en: Your ticket has been deleted.
it: Il tuo biglietto è stato cancellato

en: See who purchased tickets to this event
it: Vedi chi ha acquistato biglietti per questo evento

en: Attendees
it: Partecipanti

en: Mexico
it: Messico

en: You need to select a user or type a valid email address
it: È necessario selezionare un utente o digitare un indirizzo email valido

en: Micronesia, Federated States Of
it: Micronesia, Stati Federati Di

en: Sending...
it: Invio...

en: Moldova, Republic Of
it: Moldova, Repubblica Di

en: Columns
it: Colonne

en: You can use Screen Options to select which columns you want to see. The selection works in the table below, in the email, for print and for the CSV export.
it: È possibile utilizzare le opzioni di schermo per selezionare le colonne che si desidera visualizzare. La selezione funziona nella seguente tabella, nella e-mail, per la stampa e per l'esportazione CSV.

en: Yes
it: Si

en: attendees
it: Partecipanti

en: Attendee List for: %s
it: Lista Partecipanti per: %s

en: Morocco
it: Marocco

en: Mozambique
it: Mozambico

en: Event Details
it: Dettagli evento

en: Start Date / Time:
it: Data / ora di inizio:

en: End Date / Time:
it: Data / ora di fine:

en: Address:
it: Indirizzo:

en: Phone:
it: Telefono:

en: Netherlands
it: Olanda

en: Website:
it: Sito web:

en: Netherlands Antilles
it: Antille Olandesi

en: New Caledonia
it: Nuova Caledonia

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: Checked in:
it: Check-in:

en: Send the attendee list by email
it: Invia l'elenco dei partecipanti tramite e-mail

en: Select a User:
it: Seleziona un utente:

en: Select...
it: Seleziona...

en: or
it: oppure

en: Norway
it: Norvegia

en: Email Address:
it: Indirizzo e-mail:

en: Edit
it: Modifica

en: Edit in %s
it: Modifica in %s

en: View
it: Vedi

en: Sold %d
it: Venduti %d

en: Papua New Guinea
it: Papua Nuova Guinea

en: This event was created using Community Events. Are you sure you want to sell tickets for it?
it: Questo evento è stato creato utilizzando Community Events. Sei sicuro di voler vendere biglietti per questo evento?

en: Peru
it: Perù

en: Upload image for the ticket header
it: Carica immagine per l'intestazione biglietto

en: Philippines
it: Filippine

en: The maximum image size in the email will be 580px wide by any height, and then scaled for mobile. If you would like "retina" support use an image sized to 1160px wide.
it: La dimensione massima dell'immagine nell'e-mail dovrebbe essere 580px di larghezza per qualsiasi altezza, e successivamente ridotta per mobile. De desideri il supporto "retina", utilizza un'immagine larga 1160px.

en: Select an Image
it: Seleziona un'immagine

en: Poland
it: Polonia

en: Remove
it: Rimuovi

en: Portugal
it: Portogallo

en: Add new ticket
it: Aggiungi nuovo biglietto

en: Puerto Rico
it: Porto Rico

en: Edit ticket
it: Modifica biglietto

en: Sell using:
it: Vendi utilizzando:

en: Ticket Name:
it: Nome biglietto:

en: Ticket Description:
it: Descrizione biglietto:

en: Price:
it: Prezzo:

en: (0 or empty for free tickets)
it: (0 o vuoto per biglietti gratuiti)

en: Sale Price:
it: Prezzo di vendita:

en: Saint Lucia
it: Santa Lucia

en: Start sale:
it: Inizio vendita:

en: End sale:
it: Termine vendita:

en: Save this ticket
it: Salva questo biglietto

en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

en: Slovakia (Slovak Republic)
it: Slovacchia (Repubblica Slovacca)

en: (%d awaiting review) | (%d awaiting review)
it[0]: (%d in attesa di revisione)
it[1]: (%d in attesa di revisione)

en: Solomon Islands
it: Isole Salomon

en: Attendee List
it: Lista Partecipanti

en: South Africa
it: Sud Africa

en: Your tickets
it: I tuoi biglietti

en: Ticket Type
it: Tipo Biglietti

en: Spain
it: Spagna

en: Purchaser
it: Acquirente

en: Event Add-Ons
it: Add-On Event Tribe

en: Invalid field type specified
it: Tipo di campo specificato non valido

en: No checkbox options specified
it: Nessuna opzione checkbox specificate

en: Sweden
it: Svezia

en: No select options specified
it: Nessuna opzione di selezione specificata

en: Switzerland
it: Svizzera

en: Syrian Arab Republic
it: Repubblica Araba Siriana

en: Events
it: Eventi

en: Settings
it: Impostazioni

en: Events Settings
it: Impostazioni eventi

en: Thailand
it: Thailandia

en: %s Settings
it: %s Impostazioni

en: You've requested a non-existent tab.
it: Hai richiesto una scheda inesistente.

en: You don't have permission to do that.
it: Non hai il permesso di farlo.

en: Trinidad And Tobago
it: Trinidad e Tobago

en: The request was sent insecurely.
it: La richiesta è stata inviata in modo non sicuro.

en: The request wasn't sent from this tab.
it: La richiesta non è stata inviata da questa scheda.

en: Turkey
it: Turchia

en: Your form had the following errors:
it: Il modulo ha i seguenti errori:

en: None of your settings were saved. Please try again.
it: Nessuna delle tue impostazioni è stata salvata. Riprova.

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
it[0]: L'impostazione precedente non è stata salvata. Altre impostazioni sono state salvate correttamente.
it[1]: Le impostazioni precedenti non sono state salvate. Altre impostazioni sono state salvate correttamente.

en: Settings saved.
it: Impostazioni salvate

en: General
it: Generale

en: Ukraine
it: Ucraina

en: Display
it: Visualizza

en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

en: Help
it: Aiuto

en: United Kingdom
it: Regno Unito

en: Network
it: Rete

en: United States Minor Outlying Islands
it: Stati Uniti Isole Minori

en: Licenses
it: Licenze

en: There are no fields setup for this tab yet.
it: Non ci sono ancora campi configurati per questa scheda.

en: System Information
it: Informazioni di sistema

en: Viet Nam
it: Vietnam

en: Unknown or not set
it: Sconosciuto o non impostato

en: Virgin Islands (British)
it: Isole Vergini (britanniche)

en: Rewrite rules were purged on load of this help page. Chances are there is a rewrite rule flush occurring in a plugin or theme!
it: le regole di riscrittura sono state caricate nel caricamento di questa pagina d'aiuto. E' probabile che ci sia una pulizia delle regole di riscrittura in corso in un plugin o in un tema

en: Virgin Islands (U.S.)
it: Isole Vergini (USA)

en: Invalid or incomplete field passed
it: Campo non valido o incompleto

en: Field ID:
it: ID Campo:

en: Western Sahara
it: Sahara occidentale

en: Non-existant field validation function passed
it: Funzione di convalida di campo inesistente

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
it: con il nome della funzione:

en: %s must contain numbers and letters only
it: %s deve contenere solo numeri e lettere

en: %s must contain numbers, letters and dots only
it: % s deve contenere solo numeri, lettere e punti

en: %s must be a positive number.
it: %s deve essere un numero positivo

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
it: %s deve essere uno slug valido (numeri, lettere, trattini, e sottolineature).

en: %s must be a valid absolute URL.
it: %s deve essere un URL assoluto valido.

en: %s must have a value that's part of its options.
it: %s deve avere un valore che fa parte delle sue opzioni.

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
it: Convalida confronto non è riuscita perché è stato fornito alcun valore di confronto, per il camp %s

en: %s cannot be the same as %s.
it: %s non può essere lo stesso di %s.

en: %s cannot be a duplicate
it: %s non può essere un duplicato

en: %s must be a number or percentage.
it: %s deve essere un numero o una percentuale.

en: %s must be a number between 0 and 21.
it: %s deve essere un numero tra 0 e 21.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
it: %s deve essere costituito da lettere, numeri, trattini, apostrofi, e solo spazi.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
it: %s deve essere costituito da lettere, spazi, apostrofi e trattini.

en: %s must consist of 5 numbers.
it: %s deve essere costituito da 5 numeri.

en: %s must be a phone number.
it: %s deve essere un numero telefonico

en: Select a Country:
it: Seleziona un Paese:

en: United States
it: Stati Uniti

en: North Carolina
it: New York

en: Belarus
it: Bielorussia

en: Belgium
it: Belgio

en: Bosnia And Herzegowina
it: Bosnia E Herzegowina

en: Brazil
it: Brasile

en: British Indian Ocean Territory
it: Territorio britannico dell'Oceano Indiano

en: Tribe Event Add-Ons
it: Add-On eventi Tribe

en: Version
it: Versione

en: Cambodia
it: Cambogia

en: Last Update
it: Ultimo aggiornamento

en: Date Format Settings
it: Settaggi Formato Data

en: <p>The following three fields accept the date format options available to the php date() function. <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time" target="_blank">Learn how to make your own date format here</a>.</p>
it: <p>I seguenti tre campi accept opzioni di formato disponibili per la funzione php date(). <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time" target="_blank">Impara come creare tu stesso il formato data qui.</a>.</p>

en: Cape Verde
it: Capo Verde

en: Date with year
it: Data con anno

en: Cayman Islands
it: Isole Cayman

en: Central African Republic
it: Repubblica Centrafricana

en: Chile
it: Cile

en: China
it: Cina

en: Date time separator
it: Separatore data e ora

en: Enter the separator that will be placed between the date and time, when both are shown.
it: Inserisci il separatore che sarà collocato tra la data e l'ora, quando sono mostrati entrambi.

en: Select the date format to use in datepickers
it: Seleziona il formato data da usare nei datepickers.

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
it: Cerchi funzionalità aggiuntive incluso eventi ricorrenti, meta personalizzati, eventi per community, vendita ticket e altro?

en: Check out the available add-ons
it: Consulta gli oggetti aggiuntivi

en: Cote D'Ivoire
it: Costa d'Avorio

en: We hope our plugin is helping you out.
it: Speriamo che il nostro plug-in ti sti aiutando.

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
it: Croazia (Nome Locale: Hrvatska)

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
it: Stai pensando" Wow, questo plug-in è fantastico! Devo ringraziare Modern Tribe per il loro gran lavoro." Il miglior ringraziamento che possiamo chiedere è il riconoscimento. Aggiungi un piccolo link testuale alla fine del tuo calendario che punti al progetto The Events Calendar.

en: See an example of the link
it: Vedi un esempio di collegamento

en: Cyprus
it: Cipro

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
it: Stai pensando" Wow, questo plug-in è fantastico! Devo ringraziare Modern Tribe per il loro gran lavoro." Il miglior ringraziamento che possiamo chiedere è il riconoscimento. Aggiungi un piccolo link testuale alla fine del tuo calendario che punti al progetto The Events Calendar.

en: Czech Republic
it: Repubblica Ceca

en: Show The Events Calendar link
it: Visualizza link a The Events Calendar

en: Denmark
it: Danimarca

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Dominican Republic
it: Repubblica Dominicana

en: Default currency symbol
it: Simbolo valuta predefinito

en: East Timor
it: Timor Est

en: Set the default currency symbol for event costs. Note that this only impacts future events, and changes made will not apply retroactively.
it: Imposta il simbolo di valuta predefinito per i costi dell'evento. Nota che questo ha impatto solo per gli eventi futuri, e le modifiche apportate non avranno effetto retroattivo.

en: Currency symbol follows value
it: Simbolo di valuta segue il valore

en: Egypt
it: Egitto

en: The currency symbol normally precedes the value. Enabling this option positions the symbol after the value.
it: Il simbolo di valuta normalmente precede il valore. Abilitando questa opzione posiziona il simbolo dopo il valore.

en: Miscellaneous Settings
it: Impostazioni varie

en: Equatorial Guinea
it: Guinea Equatoriale

en: Ethiopia
it: Etiopia

en: Falkland Islands (Malvinas)
it: Isole Falkland (Malvinas)

en: Debug mode
it: Modalità debug

en: Faroe Islands
it: Isole Faroe

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
it: Abilita questa opzione per archiviare informazioni di debug. Solitamente questi dati vengono salvati nel file di log errori PHP. Se desideri visualizzare questi messaggi di log nel tuo browser, ti raccomandiamo l'installazione di %s e di visualizzare il tab "Tribe" nella visualizzazione di debug.

en: Debug Bar Plugin
it: plug-in Debug Bar

en: Finland
it: Finlandia

en: France
it: Francia

en: French Guiana
it: Guyana Francese
