Event Tickets - en to ro translation catalogue (226 entries)

en:  and
ro: şi

en: %s Settings
ro: %s Configurări

en: %s cannot be a duplicate
ro: %s nu poate fi un duplicat

en: %s cannot be the same as %s.
ro: %s nu poate fi la fel ca %s.

en: %s must be a number between 0 and 21.
ro: %s trebuie să fie un număr între 0 şi 21.

en: %s must be a number or percentage.
ro: %s trebuie să fie un număr sau un procent.

en: %s must be a phone number.
ro: %s trebuie să fie un număr de telefon.

en: %s must be a positive number.
ro: %s trebuie să fie un număr pozitiv.

en: %s must be a valid absolute URL.
ro: %s trebuie să fie o adresă URL absolută.

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
ro: %s trebuie să fie un slug valid (numere, litere,liniuţe şi linii de subliniere)

en: %s must consist of 5 numbers.
ro: %s trebuie să conţină 5 numere.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
ro: %s trebuie să conţină doar litere, numere, liniuţe, semne de apostrof şi spaţii.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
ro: %s trebuie să conţină doar litere, spaţii,semne de apostrof şi liniuţe.

en: %s must contain numbers and letters only
ro: %s trebuie să conţină doar numere şi litere

en: %s must contain numbers, letters and dots only
ro: %s trebuie să conţină doar numere, litere şi liniuţe

en: %s must have a value that's part of its options.
ro: %s trebuie să aibă o valoare, parte din propriile-i opţiuni.

en: (0 or empty for free tickets)
ro: (0 sau gol pentru bilete gratuite)

en: Add new ticket
ro: Adăugare bilet nou

en: Address:
ro: Adresa:

en: Antigua And Barbuda
ro: Antigua Şi Barbuda

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
ro: Vă gândiţi că  "Wow, acest supliment este extraordinar! Ar trebui să mulţumesc Modern Tribe pentru munca lor dificilă." Cele mai mari mulţumiri pe care le putem cere drept recunoştinţă. Adăugaţi o mică legătură, doar de tip text, în subsolul calendarului dvs., care va conduce la proiectul The Events Calendar.

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
ro: Vă gândiţi că  "Wow, acest supliment este extraordinar! Ar trebui să mulţumesc Modern Tribe pentru munca lor dificilă." Cele mai mari mulţumiri pe care le putem cere drept recunoştinţă. Adăugaţi o mică legătură, doar de tip text, în subsolul calendarului dvs., care va conduce la proiectul The Events Calendar.

en: Attendee List
ro: Listă Participanţi

en: Attendee List for: %s
ro: Listă participanţi pentru: %s

en: Attendees
ro: Participanți

en: Belgium
ro: Belgia

en: Bosnia And Herzegowina
ro: Bosnia Şi Herzegowina

en: Brazil
ro: Brazilia

en: Cambodia
ro: Cambodgia

en: Cancel
ro: Anulare

en: Chad
ro: Ciad

en: Check in
ro: Rezervare

en: Check out the available add-ons
ro: Verificaţi suplimentele disponibile

en: Checked in:
ro: Rezervate:

en: Columns
ro: Coloane

en: Community Events
ro: Evenimente Comunitate

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
ro: Validarea comparărilor a eşuat pentru că nu a fost alocată nici-o valoare de comparat, pentru câmpul %s

en: Congo, The Democratic Republic Of The
ro: Congo, Republica Democrată

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
ro: Lista ţărilor trebuie formatată sub forma unei singure ţări pe linie, cu următorul format:<br>RO, România <br> UK, United Kingdom.

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
ro: Croaţia (Toponim: Hrvatska)

en: Currency symbol follows value
ro: Simbolul Monetar urmează valoarea

en: Cyprus
ro: Cipru

en: Czech Republic
ro: Cehia

en: Debug Bar Plugin
ro: Modul Bară Depanare

en: Debug mode
ro: Modul de Depanare 

en: Default currency symbol
ro: Simbol monetar implicit

en: Delete
ro: Ştergere

en: Denmark
ro: Danemarca

en: Display
ro: Afişare

en: Dominican Republic
ro: Dominican, Republica

en: East Timor
ro: Timorul de Est

en: Edit
ro: Editare

en: Edit in %s
ro: Editat in %s

en: Edit ticket
ro: Editare bilet

en: Egypt
ro: Egipt

en: Email Address:
ro: Adresa de Email:

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
ro: Activaţi această opţiune pentru a înregistra informaţiile de depanare. Implicit, aceasta va face înregistrarea în jurnalul de erori a serverului dvs. PHP. Dacă doriţi să vedeţi jurnalul de înregistrări în browserul dvs., atunci vă recomandăm instalarea  %sapoi căutaţi fila/tabul "Tribe" în juranlul generat.

en: End Date / Time:
ro: Data de Finalizare / Ora:

en: End sale:
ro: Finalizare vănzare:

en: Equatorial Guinea
ro: Guineaa Ecuatorială

en: Ethiopia
ro: Etiopia

en: Event Add-Ons
ro: Suplimente Eveniment

en: Event Details
ro: Detalii Eveniment

en: Events
ro: Evenimente

en: Events Settings
ro: Configurări Evenimente

en: Export
ro: Exportare

en: Facebook Events
ro: Evenimente Facebook

en: Falkland Islands (Malvinas)
ro: Falkland, Insulele (Malvine)

en: Faroe Islands
ro: Faroe, Insulele

en: Field ID:
ro: ID Câmp:

en: Finland
ro: Finlanda

en: France
ro: Franţa

en: France, Metropolitan
ro: Franţa, Metropolitană

en: French Guiana
ro: Franţa, Guiana

en: French Polynesia
ro: Franţa, Polinezia

en: French Southern Territories
ro: Franţa, Teritoriile de Sud

en: General Settings
ro: Configurări Generale

en: Germany
ro: Germania

en: Greece
ro: Grecia

en: Greenland
ro: Groelanda

en: Heard And Mc Donald Islands
ro: Heard Şi Mc Donald, Insulele

en: Help
ro: Ajutor

en: Hide the following settings tabs on every site:
ro: Ascundeţi următoarele file de configurare pe toate siturile:

en: Holy See (Vatican City State)
ro: Holy See (Oraşul Stat Vatican)

en: Hungary
ro: Ungaria

en: Iceland
ro: Islanda

en: Invalid field type specified
ro: Tipul de câmp este incorect specificat

en: Invalid or incomplete field passed
ro: Câmpul trecut este invalid sau incomplet 

en: Iran (Islamic Republic Of)
ro: Iran (Republica Islamică)

en: Iraq
ro: Irak

en: Ireland
ro: Irlanda

en: Italy
ro: Italia

en: Japan
ro: Japonia

en: Jordan
ro: Iordania

en: Korea, Democratic People's Republic Of
ro: Coreea, Republica Democrată Populară

en: Korea, Republic Of
ro: Coreea, Republica

en: Kuwait
ro: Kuweit

en: Lao People's Democratic Republic
ro: Lao, Republica Democrată Populară

en: Last Update
ro: Ultima Actualizare

en: Latest Version:
ro: Ultima Versiune:

en: Latvia
ro: Letonia

en: Lebanon
ro: Liban

en: Libya
ro: Libia

en: Licenses
ro: Licenţe

en: Lithuania
ro: Lituania

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
ro: Căutaţi funcționalități suplimentare inclusiv evenimente cu repetare, meta personalizat, evenimente comunitate, vânzări bilete şi mai mult? 

en: Macau
ro: Macao

en: Maldives
ro: ldives

en: Marshall Islands
ro: Marshall, Insulele

en: Martinique
ro: Martinica

en: Mexico
ro: Mexic

en: Micronesia, Federated States Of
ro: Micronesia, Statele Federale

en: Miscellaneous Settings
ro: Configurări Diverse

en: Moldova, Republic Of
ro: Moldova, Republica

en: Montenegro
ro: Muntenegru

en: More...
ro: Mai mult...

en: Morocco
ro: Maroc

en: Mozambique
ro: Mozambic

en: Netherlands
ro: Olanda

en: Netherlands Antilles
ro: Olanda, Antilele Olandeze

en: Network
ro: Reţea

en: Network Settings
ro: Configurări Reţea

en: New Caledonia
ro: Noua Caledonie

en: New Zealand
ro: Noua Zeelanda

en: News and Tutorials
ro: Noutăţi şi Tutoriale

en: No checkbox options specified
ro: Nu aţi specificat opţiuni pentru caseta de selectare

en: No radio options specified
ro: Nu aţi specificat opţiuni pentru butoanele radio

en: No select options specified
ro: Nu aţi specificat opţiuni pentru selectare

en: Non-existant field validation function passed
ro: Funcția inexistentă de validare a câmpului a trecut

en: None of your settings were saved. Please try again.
ro: Nici-una din configurări nu a fost salvată. Vă rugăm să reîncercaţi.

en: Norfolk Island
ro: Norfolk, Insulele

en: Northern Mariana Islands
ro: Marianei de Nord, Insulele

en: Norway
ro: Norvegia

en: Order #
ro: Comanda #

en: Order Status
ro: Status Comnadă

en: Papua New Guinea
ro: Papua Noua Guinee

en: Philippines
ro: Filipine

en: Phone:
ro: Telefon:

en: Poland
ro: Polonia

en: Portugal
ro: Portugalia

en: Premium Add-Ons
ro: Suplimente Premium

en: Price:
ro: Preţ:

en: Print
ro: Tipărire

en: Purchaser
ro: Cumpărător

en: Purchaser email
ro: Email Cumpărător

en: Purchaser name
ro: Nume Cumpărător

en: Remove
ro: Îndepărtaţi

en: Requires:
ro: Cerinţe:

en: Romania
ro: România

en: Russian Federation
ro: Rusia, Federaţia Rusă

en: Saint Kitts And Nevis
ro: Saint Kitts Şi Nevis

en: Saint Vincent And The Grenadines
ro: Saint Vincent Şi Grenadines

en: Sao Tome And Principe
ro: Sao Tome Şi Principe

en: Saudi Arabia
ro: Arabia Saudită

en: Save Changes
ro: Salvare modificări

en: Security Code
ro: Cod Securitate

en: See an example of the link
ro: Priviţi un exemplu de legătură

en: See who purchased tickets to this event
ro: Vedeţi cine a achiziţionat bilete la acest eveniment

en: Select a Country:
ro: Selectaţi Ţara:

en: Select a User:
ro: Selectaţi un Utilizator:

en: Select an Image
ro: Selectaţi o imagine

en: Select...
ro: Selectaţi...

en: Sell using:
ro: Vindeţi folosind:

en: Send the attendee list by email
ro: Trimiteţi lista participanţilor prin email

en: Sending...
ro: Trimitere...

en: Set as ticket header
ro: Stabilit ca antet bilet

en: Set the default currency symbol for event costs. Note that this only impacts future events, and changes made will not apply retroactively.
ro: Stabiliţi simbolul monetar implicit pentru costurile evenimentului. Rețineți că acesta influenţează numai evenimentele viitoare, iar modificările făcute nu vor apare retroactiv.

en: Settings
ro: Configurări

en: Settings saved.
ro: Configurările au fost salvate

en: Show The Events Calendar link
ro: Afişare legătură The Events Calendar

en: Slovakia (Slovak Republic)
ro: Slovacia (Republica Slovacă)

en: Sold %d
ro: Vândute %d

en: Solomon Islands
ro: Solomon, Insulele

en: South Africa
ro: Africa de Sud

en: South Georgia, South Sandwich Islands
ro: Georgia de Sud, Insulele Sandwich de Sud

en: Spain
ro: Spania

en: St. Pierre And Miquelon
ro: St. Pierre Şi Miquelon

en: Start Date / Time:
ro: Data de Începere / Ora:

en: Start sale:
ro: Începere vânzare:

en: Svalbard And Jan Mayen Islands
ro: Svalbard Şi Insulele Jan Mayen

en: Sweden
ro: Suedia

en: Switzerland
ro: Elveţia

en: Syrian Arab Republic
ro: Siria, Republica Arabă Siriană

en: Tanzania, United Republic Of
ro: Tanzania, Republica Unită

en: Thailand
ro: Tailanda

en: The currency symbol normally precedes the value. Enabling this option positions the symbol after the value.
ro: Simbolul monetar precedă de obicei valoarea. Activarea acestei opțiuni poziționează simbolul după valoare.

en: The maximum image size in the email will be 580px wide by any height, and then scaled for mobile. If you would like "retina" support use an image sized to 1160px wide.
ro: Dimensiunea maximă a imaginii în email, va fi de 580px lăţime şi orice înălţime, şi va fi redimensionata pentru mobile. Dacă doriţi suportul pentru "retina" folosiţi o imagine cu lăţimea de 1160px.

en: The request was sent insecurely.
ro: Cererea a fost trimisă nesigur.

en: The request wasn't sent from this tab.
ro: Cererea nu a fost trimisă din această filă.

en: There are no fields setup for this tab yet.
ro: Nu există încă câmpuri configurate pentru această filă.

en: This event was created using Community Events. Are you sure you want to sell tickets for it?
ro: Evenimentul a fost creat folosind Community Events. Confirmaţi că doriți să vindeţi bilete pentru aceasta?

en: This is where all of the global network settings for Modern Tribe's The Events Calendar can be modified.
ro: Aici este locul în care toate configurările globale de reţea ale Calendarului de Evenimente Modern Tribe, pot fi modificate.

en: Ticket #
ro: Bilet #

en: Ticket Description:
ro: Descriere Bilet:

en: Ticket Name:
ro: Nume Bilet:

en: Ticket Type
ro: Tip Bilet

en: Ticket header image
ro: Imagine Antet Bilet

en: Ticket type
ro: Tip Bilet

en: Tickets
ro: Bilete

en: Tribe Event Add-Ons
ro: Suplimente Tribe Event

en: Trinidad And Tobago
ro: Trinidad Şi Tobago

en: Turkey
ro: Turcia

en: Turks And Caicos Islands
ro: Turks Şi Caicos, Insulele

en: Ukraine
ro: Ucraina

en: Undo Check in
ro: Anulare Rezervare

en: United Arab Emirates
ro: Emiratele Arabe Unite

en: United States
ro: Statele Unite

en: Upload image for the ticket header
ro: Încărcaţi o imagine pentru antetul biletului

en: Version
ro: Versiune

en: Viet Nam
ro: Vietnam

en: View
ro: Vizualizare

en: We hope our plugin is helping you out.
ro: Sperăm că suplimentul nostru vă este de ajutor.

en: Western Sahara
ro: Sahara de Vest

en: Yes
ro: Da

en: You are up to date!
ro: Aveţi versiunea actualizată!

en: You can use Screen Options to select which columns you want to see. The selection works in the table below, in the email, for print and for the CSV export.
ro: Puteţi folosi Opţiunile de Ecran pentru a selecta coloanele pe care vreţi să le vedeţi. Selecţia funcţionează în tabelul de mai jos, în email, pentru tipărire sau pentru exportarea în CSV.

en: You don't have permission to do that.
ro: Nu aveţi permisiunea pentru aceasta.

en: You need to select a user or type a valid email address
ro: Trebuie să selectaţi un utilizator sau să tastaţi o adresă validă de email

en: You need to upgrade!
ro: Trebuie să actualizaţi!

en: You've requested a non-existent tab.
ro: Aţi solicitat o filă inexistentă.

en: Your form had the following errors:
ro: Formularul dvs. a avut următoarele erori:

en: Your ticket has been deleted.
ro: Biletul dvs. a fost şters.

en: Your ticket has been saved.
ro: Biletul dvs. a fost salvat.

en: Your tickets
ro: Biletele dvs.

en: attendees
ro: participanţi

en: or
ro: sau
