Event Tickets - en to tr translation catalogue (220 entries)

en: Cancel
tr: İptal

en:  and
tr: ve

en: Community Events
tr: Topluluk Etkinlikleri

en: You need to upgrade!
tr: Yükseltme yapmanız gerekmekte!

en: You are up to date!
tr: Güncel durumda!

en: Latest Version:
tr: Son Sürüm:

en: Requires:
tr: Gereksinim:

en: License Key
tr: Lisans Numarası

en: A valid license key is required for support and updates
tr: Destek ve güncellemeler için geçerli bir lisans numarası gereklidir

en: License key(s) updated.
tr: Lisans numara(lar)sı güncellendi.

en: unknown date
tr: Bilinmeyen tarih

en: Sorry, key validation server is not available.
tr: Üzgünüz, numara sorgulama sunucumuz şu anda müsait değil.

en: Sorry, this key is expired.
tr: Üzgünüz, numaranızın süresi dolmuş.

en: Sorry, this key is out of installs.
tr: Üzgünüz, bu numara ile yükleme yapamazsınız.

en: Why am I seeing this message?
tr: Neden bu mesajı görüyorum?

en: Sorry, this key is not valid.
tr: Üzgünüz, bu numara geçerli değil.

en: Valid Key! Expires on %s
tr: Geçerli numara! Süresi %s iken doluyor.

en: More...
tr: Daha fazla…

en: Premium Add-Ons
tr: Premium Eklentiler

en: Italy
tr: İtalya

en: News and Tutorials
tr: Haberler ve öğretici bilgiler

en: Jamaica
tr: Jamaika

en: Japan
tr: Japonya

en: Kazakhstan
tr: Kazakistan

en: Network Settings
tr: Ağ Ayarları

en: This is where all of the global network settings for Modern Tribe's The Events Calendar can be modified.
tr: Buradan The Events Calendar'ın küresel ağ ayarlarını değiştirebilirsiniz.

en: Hide the following settings tabs on every site:
tr: Şu sekmeleri tüm sitelerde gizle:

en: Tickets
tr: Biletler

en: Korea, Republic Of
tr: Kore Cumhuriyeti

en: Order #
tr: Sipariş #

en: Kuwait
tr: Kuveyt

en: Order Status
tr: Sipariş Durumu

en: Kyrgyzstan
tr: Kırgızistan

en: Purchaser name
tr: Satın alan adı

en: Purchaser email
tr: Satın alan maili

en: Latvia
tr: Letonya

en: Ticket type
tr: Bilet türü

en: Ticket #
tr: Bilet #

en: Security Code
tr: Güvenlik kodu

en: Check in
tr: Kayıt Ol

en: Undo Check in
tr: Kaydını Geri Al

en: Print
tr: Yazdır

en: Lithuania
tr: Litvanya

en: Email
tr: E-mail

en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

en: Export
tr: Dışa aktar

en: Macau
tr: Makao

en: Filter by purchaser name, ticket #, order # or security code
tr: Satıcı adı, bilet #, siparis # veya güvenlik kodu ile filtrele

en: Macedonia
tr: Makedonya

en: Delete
tr: Sil

en: Madagascar
tr: Madagaskar

en: Ticket header image
tr: Bilet üst resmi

en: Set as ticket header
tr: Bilet üstresmi olarak ayarla

en: Malaysia
tr: Malezya

en: Maldives
tr: Maldivler

en: Marshall Islands
tr: Marshall Adaları

en: Your ticket has been saved.
tr: Biletiniz kaydedildi.

en: Your ticket has been deleted.
tr: Biletiniz silindi.

en: See who purchased tickets to this event
tr: Bu etkinlik için kimin bilet aldığını görüntüle

en: Attendees
tr: Katılımcılar

en: Mexico
tr: Meksika

en: You need to select a user or type a valid email address
tr: Kullanıcı seçmeli ya da doğru bir mail adresi yazmalısınız.

en: Sending...
tr: Gönderiliyor...

en: Moldova, Republic Of
tr: Moldova Cumhuriyeti

en: Columns
tr: Satırlar

en: Monaco
tr: Monako

en: You can use Screen Options to select which columns you want to see. The selection works in the table below, in the email, for print and for the CSV export.
tr: Ekran ayarlarında hangi satıraları görmek istediğinizi seçebilirsiniz. Seçiminiz aşağıdaki tablo ile çalışır, mailde ve yadırmada Csv aktarımı için kullanabilirsiniz.

en: Yes
tr: Evet

en: attendees
tr: katılımcılar

en: Attendee List for: %s
tr: %s için katılımcılar listesi:

en: Mozambique
tr: Mozambik

en: Event Details
tr: Etkinlik Detayları

en: Start Date / Time:
tr: Başlangıç Tarih / Zamanı

en: End Date / Time:
tr: Bitiş Tarih / Zamanı

en: Address:
tr: Adres:

en: Phone:
tr: Telefon:

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: Netherlands Antilles
tr: Hollanda Antilleri

en: New Zealand
tr: Yeni Zelanda

en: Finalized:
tr: Sonlandırılmış:

en: Awaiting review:
tr: Bekleyen görüş:

en: Nigeria
tr: Nijerya

en: Send the attendee list by email
tr: Katılımcı listesini mail olarak gönder

en: Select a User:
tr: Kullanıcı seç

en: Select...
tr: Seç...

en: or
tr: ya da

en: Norway
tr: Norveç

en: Email Address:
tr: Email Adresi:

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit in %s
tr: %s i düzenle

en: View
tr: Görüntüle

en: Sold %d
tr: %d satıldı

en: Papua New Guinea
tr: Papua Yeni Gine

en: This event was created using Community Events. Are you sure you want to sell tickets for it?
tr: Bu etkinlik Community Events kullanılarak oluşturuldu. Bu etkinlik için için bilet satmak istediğinizden emin misiniz?

en: Upload image for the ticket header
tr: Bilet başlığı için resim yükleyiniz

en: Philippines
tr: Filipinler

en: The maximum image size in the email will be 580px wide by any height, and then scaled for mobile. If you would like "retina" support use an image sized to 1160px wide.
tr: E-posta için plan resembler 580px genişliğinde, istediğiniz uzunlukta olup, ekrana göre küçültülecektir "retina" desteği için 1160px kullanın.

en: Select an Image
tr: Resim seçiniz

en: Poland
tr: Polanya

en: Remove
tr: Kaldır

en: Portugal
tr: Portekiz

en: Add new ticket
tr: Yeni bilet ekle

en: Edit ticket
tr: Bilet düzenle

en: Qatar
tr: Katar

en: Sell using:
tr: Satış kanalı:

en: Reunion
tr: Birleşme

en: Ticket Name:
tr: Bilet adı:

en: Romania
tr: Romanya

en: Ticket Description:
tr: Bilet tanımı:

en: Price:
tr: Ücret:

en: (0 or empty for free tickets)
tr: (Bedava bilet için 0, ya da boş bırakın)

en: Sale Price:
tr: İndirimli Fiyat

en: Start sale:
tr: Satış başlangıcı:

en: End sale:
tr: Satış bitişi:

en: Save this ticket
tr: Bu bileti kaydet

en: Saudi Arabia
tr: Suudi Arabistan

en: Serbia
tr: Sırbistan

en: Singapore
tr: Singapur

en: Slovakia (Slovak Republic)
tr: Slovakya (Slovakya Cumhuriyeti)

en: (%d awaiting review) | (%d awaiting review)
tr[0]: (%d bekleyen görüş)
tr[1]: (%d bekleyen görüşler)

en: Slovenia
tr: Slovenya

en: Somalia
tr: Somali

en: Attendee List
tr: Katılımcı Listesi

en: South Africa
tr: Güney Afrika

en: Your tickets
tr: Biletleriniz

en: South Georgia, South Sandwich Islands
tr: Güney Georgia, Güney Sandwich Adaları

en: Ticket Type
tr: Bilet Türü

en: Spain
tr: İspanya

en: Purchaser
tr: Satın alan

en: Event Add-Ons
tr: Etkinlik eklentileri

en: This calendar is powered by The Events Calendar.
tr: Bu takvim The Events Calendar tarafından geliştirilmiştir.

en: Email:
tr: E-mail:

en: Invalid field type specified
tr: Hatalı alan tipi seçildi

en: No radio options specified
tr: Radyo butonu seçeneği seçilmedi

en: No checkbox options specified
tr: Checkbox seçeneği belirtilmedi

en: Sweden
tr: İsveç

en: No select options specified
tr: Seçim opsiyonu belirtilmedi

en: Switzerland
tr: İsviçre

en: Events
tr: Etkinlikler

en: Taiwan
tr: Tayvan

en: Tajikistan
tr: Tacikistan

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Tanzania, United Republic Of
tr: Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti

en: Events Settings
tr: Etkinlikler Ayarları

en: Thailand
tr: Tayland

en: %s Settings
tr: %s Ayarlar

en: You've requested a non-existent tab.
tr: Olmayan bir sekme çağırdınız.

en: You don't have permission to do that.
tr: Bunu yapmak için izniniz yok.

en: The request was sent insecurely.
tr: İstek güvensiz olarak gönderildi.

en: Tunisia
tr: Tunus

en: The request wasn't sent from this tab.
tr: İstek bu sekmeden gönderilmemiş.

en: Turkey
tr: Türkiye

en: Your form had the following errors:
tr: Formunuz aşağıdaki hataları içeriyor:

en: None of your settings were saved. Please try again.
tr: Hiçbir ayarınız kaydedilmedi. Lütfen tekrar deneyiniz.

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
tr[0]: Indstillingen ovenfor blev ikke gemt. Andre indstillinger blev gemt.
tr[1]: aIndstillingerne ovenfor blev ikke gemt. Andre indstillinger blev gemt.

en: Settings saved.
tr: Ayarlar kaydedildi.

en: General
tr: Genel

en: Ukraine
tr: Ukrayna

en: Display
tr: Görüntüle

en: United Arab Emirates
tr: Birleşik Arap Emirlikleri

en: Help
tr: Yardım

en: United Kingdom
tr: Birleşik Krallık

en: Network
tr: Ağ

en: United States Minor Outlying Islands
tr: Amerika Birleşik Devletleri Küçük Dış Adaları

en: Licenses
tr: Lisanslar

en: There are no fields setup for this tab yet.
tr: Bu sekme için henüz bir alan tanımlanmadı.

en: Uzbekistan
tr: Özbekistan

en: Venezuela
tr: Venezuella

en: System Information
tr: Sistem Bilgisi

en: Viet Nam
tr: Vietnam

en: Unknown or not set
tr: Bilinmeyen veya girilmeyen

en: Virgin Islands (British)
tr: Virgin Adaları (İngiliz)

en: Virgin Islands (U.S.)
tr: Virgin Adaları (ABD)

en: Invalid or incomplete field passed
tr: Hatalı ya da tamamlanmamış alan geçildi.

en: Field ID:
tr: Alan NO:

en: Non-existant field validation function passed
tr: Var olmayan bir doğrulama fonksiyonu kullanıldı

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
tr: Fonksiyon adıyla:

en: %s must contain numbers and letters only
tr: %s sadece rakam ve harf içermeli

en: %s must contain numbers, letters and dots only
tr: %s sadece rakam, harf ve noktalama işareti olmalı

en: %s must be a positive number.
tr: %s pozitif rakam olmalı.

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
tr: %s düzgün bir isim olmalı (rakam, harf, tire ve alttan çizgi)

en: %s must be a valid absolute URL.
tr: %s kesin bir URL olmalı

en: %s must have a value that's part of its options.
tr: %s seçeneklerinden bir değere sahip olmalı

en: %s cannot be the same as %s.
tr: %s ile %s aynı olamaz.

en: %s cannot be a duplicate
tr: %s çakışamaz

en: %s must be a number or percentage.
tr: %s rakam ya da yüzde olmalı.

en: %s must be a number between 0 and 21.
tr: %s 0 ile 21 arasında bir rakam olmalı.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
tr: %s harf, rakam, boşluk, kesme işareti ve tire içerebilir

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
tr: %s harf, boşluk, kesme işareti ve tire içerebilir.

en: %s must consist of 5 numbers.
tr: %s 5 rakamdan oluşmalı.

en: %s must be a phone number.
tr: %s bir telefon numarası olmalı.

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
tr: Ülke listesi her satırda bir ülke olarak şu formatta sunulmalıdır: <br>ABD, Birleşik Devletler <br> İngiltere, Birleşik Krallık.

en: Select a Country:
tr: Ülke Seçiniz:

en: United States
tr: ABD

en: Tribe Event Add-Ons
tr: Tribe Event Eklentileri

en: Version
tr: Versiyon

en: Last Update
tr: Son güncelleme

en: Date Format Settings
tr: Tarih Format Ayarları

en: <p>The following three fields accept the date format options available to the php date() function. <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time" target="_blank">Learn how to make your own date format here</a>.</p>
tr: <p>Bir sonraki üç alan, php date() fonksiyonundaki tarih formatlama seçeneklerini kabul etmektedir. <a href="http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time" target="_blank">Kendi formatınızı nasıl yaratacağınızı buradan öğrenin</a>.</p>

en: Date with year
tr: Yıl ile tarih

en: Date time separator
tr: Tarih zaman ayracı

en: Enter the separator that will be placed between the date and time, when both are shown.
tr: Tarih ve zaman arasında kullanılacak ayraç tipini girin. İkisi aynı anda gösterilirken kullanılacaktır.

en: Datepicker Date Format
tr: Tarihseçici Tarih Formatı

en: Select the date format to use in datepickers
tr: Tarihseçicilerde kullanılacak tarih formatını seçin

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
tr: Yinelenen etkinlikler, varsayılan meta ve topluluk etkinlikleri, bilet satışı ve fazlası için ek fonksiyonlar mı arıyorsunuz?

en: Check out the available add-ons
tr: Kullanılabilir eklentileri kontrol ediniz.

en: We hope our plugin is helping you out.
tr: Umarız bu eklenti yardımcı olur.

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
tr: 'Wow, bu eklenti süper! "Bu zor işleri için Modern Tribe ekibine teşekkür etmeliyim." En büyük teşekkür için etkinlik takviminiz altına The events calendar projesine yönlendiren bir text link ekleyiniz.

en: See an example of the link
tr: Örnek linki incele

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
tr: 'Wow, bu eklenti süper! "Bu zor işleri için Modern Tribe ekibine teşekkür etmeliyim." En büyük teşekkür için etkinlik takviminiz altına The events calendar projesine yönlendiren bir text link ekleyiniz.

en: Show The Events Calendar link
tr: Etkinlik takvimi linkini görüntüle.

en: Denmark
tr: Danmark

en: General Settings
tr: Genel ayarlar

en: Default currency symbol
tr: Varsayılan para simgesi

en: Set the default currency symbol for event costs. Note that this only impacts future events, and changes made will not apply retroactively.
tr: Etkinlik için varsayılan para simgesini ayarlayınız. Bu işlem geçmişteki etkinlikleri kapsamaz.

en: Currency symbol follows value
tr: Para birimi

en: The currency symbol normally precedes the value. Enabling this option positions the symbol after the value.
tr: Para birimi genelde değerden önce gelir. Bu seçeneği işaretlerseniz, para birimi değerden sonra gösterilecektir.

en: Miscellaneous Settings
tr: Çeşitli Ayarlar

en: Debug mode
tr: Debug modu

en: Debug Bar Plugin
tr: Debug Alanı Eklentisi
